Papież Franciszek: kontemplacja i troska to postawy, które ukazują drogę do równowagi w naszych relacjach ze stworzeniem

Ojciec Święty Franciszek nauczał dziś, że kontemplacja i troska to postawy, które ukazują drogę do równowagi w naszych relacjach ze stworzeniem.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież zachęcał wiernych do troski o środowisko naturalne człowieka i kształtowania postawy kontemplacyjnej. Ojciec Święty wskazywał, że bez kontemplacji łatwo popaść w nieokiełznany i zarozumiały antropocentryzm.

Kontemplacja pozwala odkryć w ludziach i w przyrodzie coś więcej niż ich użyteczność – ich wewnętrzną wartość udzieloną im przez Boga – mówił Papież.

– Jeśli się nie uczymy zatrzymywania, aby podziwiać i docenić piękno, to nic dziwnego, że wszystko staje się przedmiotem wyzysku bez skrupułów. Jednak nasz wspólny dom, stworzenie, nie jest jedynie czystym zasobem. Stworzenia mają wartość samą w sobie i odzwierciedlają – każde na swój sposób – jakiś promień nieskończonej mądrości i dobroci Boga. Tę wartość i ten promień Boskiego światła trzeba odkryć. Żeby go odkryć, potrzebujemy pogrążenia się w milczeniu, słuchania. Potrzebujemy kontemplacji – podkreślił papież Franciszek.   

Ojciec Święty mówił, że każdy powinien stać się „stróżem wspólnego domu”, zdolnym do chwalenia Boga za Jego stworzenia, do ich kontemplacji i ochrony.

Do kontemplacji stworzenia i angażowania się w ochronę przyrody na wzór św. Jana Pawła II papież Franciszek zachęcał podczas swojego pozdrowienia m.in. Polaków.

RIRM

drukuj