PAP/EPA

Papież Franciszek: Dzieje Słowacji wzywają do tego, by była orędziem pokoju w sercu Europy

Dzieje Słowacji wzywają do tego, by była orędziem pokoju w sercu Europy – mówił Ojciec Święty Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz Słowacji, organizacji społecznych, świata kultury, przedsiębiorców i korpusu dyplomatycznego.

Poniedziałek to drugi dzień podróży apostolskiej Ojca Świętego Franciszka na Słowację. Rano w Pałacu Prezydenckim odbyła się oficjalna ceremonia powitania Papieża.

– W tych dniach mamy możliwość ukazania, że wasza osoba, wasze duchowe przesłanie, wasze myśli mają miejsce w naszych sercach – mówiła prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

Biskup Rzymu przesłał swoje pozdrowienia do przedstawicieli władz i wszystkich mieszkańców Słowacji.

– Przybyłem jako pielgrzym do młodego kraju o wielowiekowej historii, do ziemi głębokich korzeni, leżącej w sercu Europy. Doprawdy, jestem w „krainie środka”, która widziała już tak wiele przemian – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę braterstwa i integracji, na znaczenie ożywienia gospodarczego, jednak w tym kontekście – jak dodał – nie powinniśmy ulegać pośpiechowi i pokusie zysku.

– Oby ten kraj w czasie, gdy na różnych frontach trwają walki o dominację, potwierdzał swoje przesłanie integrowania i pokoju, a Europa oby wyróżniała się solidarnością, która przekraczając jej granice, może na nowo wprowadzić ten kontynent do centrum historii – wskazał Biskup Rzymu.

Przed południem Ojciec Święty spotkał się z księżmi biskupami, zakonnikami, seminarzystami i katechetami w katedrze św. Marcina w Bratysławie. Podczas swojego przemówienia podkreślił, że Kościół nie jest fortecą, potentatem, zamkiem położonym wysoko, który patrzy na świat z dystansem.

– Tutaj, w Bratysławie, zamek już istnieje i jest bardzo piękny. Jednak Kościół jest wspólnotą, która pragnie pociągać ludzi do Chrystusa z radością Ewangelii; jest zaczynem, który powoduje wzrost królestwa miłości i pokoju w świecie. Proszę, nie ulegajmy pokusie przepychu, światowej wielkości – apelował Papież Franciszek.

Po południu Ojciec Święty złożył wizytę w Ośrodku Betlejem w Bratysławie – ośrodku pomocy dla bezdomnych, ubogich i chorych, prowadzonym przez siostry Misjonarki Miłosierdzia  św. Matki Teresy z Kalkuty.

Spotkał się także ze wspólnotą żydowską na placu Rybne Namestie przy pomniku ofiar Holokaustu. Przemawiając Ojciec Święty apelował, by jednoczyć się w potępieniu wszelkiej przemocy, wszelkich form antysemityzmu i w dążeniu do tego, by nie bezczeszczono obrazu Boga w ludzkim stworzeniu.

– Pomagajmy w tym sobie nawzajem, bo i dziś nie brak próżnych i fałszywych bożków, które hańbią imię Najwyższego. Chodzi o bożki władzy i pieniądza, dominujących nad ludzką godnością; o bożka obojętności, która odwraca wzrok; o bożka manipulacji, które instrumentalizują religię, czyniąc z niej kwestię wyższości lub pozbawiając ją znaczenia. I znowu jest to zapomnienie o przeszłości, ignorancja, która wszystko usprawiedliwia – powiedział Biskup Rzymu.

Papieska pielgrzymka na Słowację potrwa do środy.

TV Trwam News

drukuj