Papież Franciszek: Duch Święty jest darem niezasłużonym, który należy przyjąć z wdzięcznością

Duch Święty jest darem niezasłużonym, który należy przyjąć z wdzięcznością, czyniąc miejsce dla Jego niewyczerpalnej twórczości – mówił papież Franciszek. Ojciec Święty kontynuował dziś cykl katechez na temat bierzmowania.

Swoje rozważania podczas spotkania z wiernymi w Watykanie Papież poświęcił związkowi sakramentu bierzmowania z wtajemniczeniem chrześcijańskim. Przypomniał, że osoby, które mają przyjąć bierzmowanie, są wezwane do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, wyznania wiary i gotowości na przyjęcie Ducha Świętego.

Sakrament jest udzielany przez biskupa, który nakłada ręce na bierzmowanych, namaszcza ich czoła krzyżmem i wypowiada słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.

Franciszek powiedział, że Duch Święty jest udzielonym niewidzialnym darem, a krzyżmo jest jego widocznym znamieniem. Na obraz Chrystusa, który nosi na sobie pieczęć Ojca, również chrześcijanie są naznaczeni pieczęcią, która mówi, do kogo należą i na czyją służbę się oddali – podkreślił Ojciec Święty.

– Duch Święty jest darem niezasłużonym, który należy przyjąć z wdzięcznością, czyniąc miejsce dla Jego niewyczerpalnej twórczości. Jest to dar, który należy troskliwie strzec, wspierać posłuszeństwem, (…) aby odzwierciedlać Jezusa Chrystusa w świecie obecnym –  mówił Papież.

Na zakończenie audiencji papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów. Wśród nich była młodzież z Polski, która w sobotę spotka się na Lednicy, by rozważyć słowa Pana Jezusa: „Ja Jestem z wami przez wszystkie dni”.

Zwracając się do nich, Papież powiedział, że cieszy się z tej inicjatywy.

– Drodzy młodzi, bądźcie pewni, że On zawsze postrzega was jako cenny dla świata skarb. W każdej chwili także wy wpatrujcie się w Oblicze Bożego Syna, gdziekolwiek jesteście, cokolwiek przychodzi wam czynić. Tylko wówczas będziecie mogli zobaczyć, jacy naprawdę jesteście. Oddajcie Mu swój umysł, swoje dłonie, ciało, by dzięki wam mógł dotrzeć do tych, którzy potrzebują pomocy. Świętując na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej Ojczyzny, gestem, jaki zwykł czynić święty Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu. Zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski – podkreślił papież Franciszek.

Audiencję z Watykanu transmitowała Telewizja Trwam. Pełna treść katechezy będzie dostępna na stronie internetowej Radia Maryja.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl