Episkopat o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

Katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa, zaangażowanie świeckich w sprawy Kościoła oraz dokument dotyczący formacji prezbiterów w Polsce, to główne kwestie poruszane podczas 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się w Warszawie.

50. rocznica śmierci ks. bp. Edmunda Nowickiego

10 marca przypada 50. rocznica śmierci ks. bp. Edmunda Nowickiego, biskupa diecezji gdańskiej. Po zakończonych doktoratem studiach w Rzymie aż do wybuchu II wojny światowej pełnił różnego rodzaju funkcje kurialne w Poznaniu. Przebywał w niemieckich obozach koncentracyjnych. „Przyjął postać sługi i przyszedł do ojczyzny swojej nie jako ten, który włada, ale jako ten, który służy i duszę swoją oddaje za braci. Umarł, ofiarując swoje życie za umiłowany Gdańsk i lud Boży”– mówił ks. kard. Stefan Wyszyński podczas uroczystości pogrzebowych ks. bp. Edmunda Nowickiego.

Represje w Birmie nie omijają kościołów

W Birmie trwają krwawe represje ze strony reżimu wojskowego po zamachu stanu dokonanym 1 lutego. Dwóch młodych mężczyzn zostało zastrzelonych przed katedrą w Myitkyina. Prawdopodobnie dwie inne osoby znajdują się w stanie ciężkim. Lokalne źródła podają, że kilku demonstrantów, którzy próbowali uciec przed represjami, szukało schronienia w katedrze św. Kolumbana, gdzie miejscowy biskup i kilka sióstr zakonnych próbowało mediować, aby zapewnić im bezpieczeństwo.