PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Adwent jest właściwym okresem, by przyjąć przybycie Jezusa, który przychodzi jako posłaniec pokoju

Adwent to właściwy czas, by przyjąć Jezusa, który przychodzi jako posłaniec pokoju, by wskazać nam drogi Boga – powiedział w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty. Papież zachęcił do lektury listu o znaczeniu i wartości żłóbka, który podpisał w Greccio [zobacz treść]. 

 

Ojciec Święty Franciszek wskazywał w niedzielę, że zło i grzech wynikają z tego, że ludzie „wolą podążać drogami podyktowanymi interesami egoistycznymi, powodującymi konflikty i wojny”. Tymczasem, gdyby każdy szukał – pod przewodnictwem Pana – drogi dobra, wówczas na świecie byłoby więcej zgody. Adwent to właściwy czas, by przyjąć Jezusa, który przychodzi jako posłaniec pokoju. Oczekiwanie na Chrystusa musi się też przełożyć na zaangażowane czuwanie – mówił Papież Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.

 

– Czuwanie oznacza także wrażliwość na bliźniego znajdującego się w trudnej sytuacji, pozwolenie, aby wyzwaniem były dla nas jego potrzeby, nie czekając, aż on czy ona poprosi nas o pomoc, ale nauczenie się uprzedzania, wyprzedzania, tak, jak Bóg zawsze czyni wobec nas – wskazywał Papież.

 

Ojciec Święty Franciszek zachęcił do lektury listu o znaczeniu i wartości żłóbka, który podpisał w Greccio. To tam z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu w 1223 roku powstała pierwsza szopka. Papież podkreślał, że ze żłóbka płynie apel Jezusa o dzielenie się z ubogimi, o „bardziej braterski świat, w którym nikt nie jest wykluczony”. Szopka skłania też do refleksji na temat odpowiedzialności każdego chrześcijanina za bycie ewangelizatorem.

 

TV Trwam News

drukuj