Uroczystości 75. rocznicy kanonizacji Andrzeja Boboli w Pińsku

Pińska diecezja świętuje dziś 75. rocznicę kanonizacji swego głównego patrona, św. Andrzeja Boboli, który przez wiele lat prowadził ewangelizację na ziemi pińskiej. Zaplanowane są z tej okazji m.in. konferencje.

„Odbędą się trzy konferencje dotyczące historii diecezji i działalności św. Andrzeja Boboli” – powiedział ks. bp Antoni Dziemianko, biskup piński. Jak zaznaczył, uroczystą Mszę św. w katedrze pińskiej z okazji rocznicy będzie koncelebrował nuncjusz apostolski na Białorusi ks. abp Claudio Gugerotti.

„Zaplanowano przybycie biskupów i księży m.in. z diecezji drohiczyńskiej, ponieważ w czasie kanonizacji to była jedna diecezja” – dodał ks. bp Dziemianko. Wieczorem odbędzie się agapa, a w ciągu dnia wierni będą mogli popłynąć w rejs statkiem po Pinie.

Z okazji rocznicy diecezja pińska wydała też specjalne czytanki majowe w języku polskim i białoruskim na każdy dzień miesiąca. Poruszane są w nich kwestie wiary oraz postawa św. Andrzeja Boboli jako patrona diecezji pińskiej.

„Działał w warunkach ekstremalnych – poruszał się po Polesiu od wioski do wioski i żył w bardzo skromnych warunkach, nieraz odżywiał się tylko chlebem i wodą. Zyskał serca Poleszuków, ponieważ żył tak jak oni i z wielką gorliwością niósł dobrą nowinę” – podkreślił ksiądz biskup.

* * *

Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie k. Sanoka w rodzinie szlacheckiej. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1611 r. w Wilnie, gdzie studiował teologię i filozofię. W 1623 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1642 r. wyjechał do Pińska, gdzie prowadził w okolicy działalność ewangelizacyjną i działał na rzecz pojednania prawosławnych z Kościołem rzymskokatolickim.

Jego działalność wzbudziła wielki sprzeciw zarówno wśród prawosławnych, jak i Kozaków wrogo nastawionych do jezuitów i Polaków. 16 maja 1657 r. jezuita został poddany torturom i zamordowany przez Kozaków podczas rzezi w Janowie Poleskim.

Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r. przez Papieża Piusa IX, a kanonizacji dokonał Papież Pius XI w 1938 roku. 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola został ogłoszony czwartym patronem Polski. W jednym z objawień prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej. Wydarzenia z 1918 roku wielu uznało za spełnienie proroctwa. Kiedy młode państwo polskie zaczęło się umacniać i rozwijać, ze wschodu ruszyła ofensywa bolszewicka. Przed Polską pojawiło się widmo zagłady. Wtedy arcybiskup warszawski zarządził odprawienie nowenny za wstawiennictwem Andrzeja Boboli. Po jej zakończeniu, 15 sierpnia, polska armia odniosła zwycięstwo nad bolszewikami, zwane popularnie „Cudem nad Wisłą”.


PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl