twitter.com/JasnaGoraNews

O. Samuel Pacholski OSPPE nowym przeorem Jasnej Góry

O. Samuel Pacholski OSPPE został nowym przeorem Jasnej Góry – poinformowało w sobotę biuro prasowe sanktuarium. Zastąpił o. Mariana Waligórę OSPPE, po jego dwóch trzyletnich kadencjach na tym stanowisku.

Jak przekazało w sobotę biuro prasowe Jasnej Góry, decyzję o wyborze nowego przeora podjął generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski, wraz z zarządem generalnym (definitorium) zakonu.

„Do zadań przeora należy przede wszystkim troska o całokształt funkcjonowania tego jednego z najbardziej znanych w świecie maryjnego sanktuarium, zarówno w wymiarze duszpasterskim – służba pielgrzymom, jak i zakonnym. Kadencja przeora trwa trzy lata” – zaznaczono w informacji biura.

Zgodnie z przytoczonym w niej życiorysem, o. Samuel Pacholski (noszący imię chrzcielne Paweł), ma 48 lat; paulinem jest od 27 lat., a kapłanem od 21 lat. Studiował w Krakowie, Jerozolimie i Warszawie, gdzie uzyskał specjalizację z teologii pastoralnej.

Posługiwał w Wieruszowie, na Jasnej Górze, w Łukęcinie, w Toruniu i w Warszawie. W latach 2012-2018 był pierwszym paulińskim przeorem i proboszczem w parafii św. Józefa w Świdnicy. Od 2014 r. jest członkiem komisji duszpasterskiej zakonu paulinów.

Od listopada 2018 o. Samuel Pacholski jest dyrektorem wydawnictwa „Paulinianum”, z siedzibą na Jasnej Górze. Pełni tam również funkcję opiekuna dzieł duchowych, prowadzonych przez Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia. Związany jest z takimi działaniami i organizacjami, jak Neokatechumenat i stowarzyszenie „Spotkania małżeńskie”.

Jasnogórscy przeorowie mianowani są od początków powstania częstochowskiego sanktuarium – od 1382 r. O. Samuel Pacholski jest 131. przeorem. Wraz z nim trzyletnią kadencję zainauguruje nowy zarząd.

Paulini są obecni w kilkunastu krajach; poza Polską m.in. w Hiszpanii, Słowacji, Włoszech, Chorwacji i Australii. Zakon powstał w XIII w. na Węgrzech. Do Polski paulini przybyli w 1382 r., zakładając swój pierwszy klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. Obecnie mieszka tam ponad stu, spośród ponad 500 ojców i braci tego zakonu we wszystkich wspólnotach na świecie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl