fot. mojepowolanie.pl

Nowy biskup diecezji bielsko-żywieckiej

55-letni rektor WSD w Krakowie ks. prof. Roman Pindel został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem diecezji bielsko-żywieckiej – poinformowało w sobotę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpi on na tym stanowisku ks. bp. Tadeusza Rakoczego, który przechodzi na emeryturę. 

Ks. Roman Pindel jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, gdzie kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki. Od 2011 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, w którym formują się alumni archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

Urodził się w 1958 roku. Po maturze wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego. 22 maja 1983 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze wawelskiej. Po trzech latach pracy w charakterze wikariusza został skierowany na studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1990 r. uzyskał doktorat, zaś tytuł profesora otrzymał w roku 2005.

Ks. prof. Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych.

Pracę naukową ks. Pindel łączył z duszpasterstwem Odnowy w Duchu Świętym, będąc m.in. asystentem kościelnym miesięcznika „List”. W latach 2004-2011 pełnił funkcję ojca duchownego, a od 2011 r. – rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Rok temu został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj