fot. Monika Bilska

[NASZ TEMAT] Ks. bp G. Suchodolski do uczestników XXII Pielgrzymki Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę: Musimy mieć przewodników na drodze naszego życia duchowego, którzy sprawią, że w czasach zamętu nie dokona się w nas duchowa katastrofa

Twórzmy grupy, wspólnoty, które będą się formować, ponieważ jest to potrzebne nam dorosłym, ale również tym, za których wychowanie w wierze nieustannie przed Bogiem odpowiadamy – powiedział ks. bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, który przewodniczył XXII Pielgrzymce Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę.

Na Jasnej Górze odbyła się XXII Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyło hasło błogosławionego Carla Acutisa, który powiedział, że „Mój plan na życie – być zawsze zjednoczonym z Jezusem”. Mszy św. przewodniczył ks. bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, który wygłosił homilię do zgromadzonych na Jasnej Górze.

– Dzisiaj jesteśmy w Domu Matki w Wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, by zebrani razem z Matką Bożą (…) gromadzić się na modlitwie i prosić o dary Ducha Świętego – powiedział ks. bp Grzegorz Suchodolski.

Ksiądz biskup nawiązał do postaci błogosławionego Carla Acutisa, który jest patronem ludzi młodych.

– Błogosławiony Carlo Acutis stoi w znaku swoich relikwii u stóp Matki Jasnogórskiej, by również dzisiaj tak, jak w czasie swojego krótkiego życia, przynieść bukiet kwiatów i podziękować Jej za to, że dała  nam Jezusa (…) To Maryja przez swoje Fiat dała światu Chrystusa – podkreślił duchowny.

Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej zwrócił uwagę, że słowa Carla Acutisa są cały czas aktualne. Dziś młodzi ludzie powinni zadawać sobie pytanie: „Jaki jest mój plan na życie”. Jednak to nie wystarczy, ponieważ należy wszystko czynić, by naszym planem każdego dnia było „życie z Jezusem”.

– Te słowa powiedział błogosławiony Carlo Acutis. Dlatego dziś jeszcze bardziej chcemy poznać tę postać, by jeszcze bardziej go pokochać i uczynić przewodnikiem swojego życia, a przez to wejść na eucharystyczną autostradę, która dla każdego z nas jest drogą do nieba – zauważył kapłan.

Przybliżając życiorys młodego błogosławionego, ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski podkreślił fakt, że ogromny wpływ na rozwój wiary chłopca miała jego opiekunka, która pochodziła z Polski. Rodzice chłopca w momencie jego narodzin nie odznaczali się gorliwą wiarą.

– Pani Antonia, mama Carlo, powiedziała, że jej życie duchowe było katastrofą. Dopowiedziała, że dopóki nie narodził się jej syn Carlo, to była trzy razy w kościele: w dniu Pierwszej Komunii, Bierzmowania i zawarcia sakramentu Małżeństwa. Ochrzciła Carlo, ale od Kościoła była daleko. Jednak przez opiekunkę, która była Polką, Bóg uczynił wielki cud w życiu chłopca – powiedział duchowny.

Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej nawiązał także do trudnej sytuacji oraz zagubienia młodych ludzi w wierze, które jest wynikiem pandemii oraz bieżących wydarzeń propagujących różne ideologie dalekie od chrześcijańskich wartości.

– Ten zamęt nie pomaga naszej młodzieży, która się pogubiła. My dorośli nie byliśmy w stanie zachwycić ich swoją wiarą i może przez to właśnie tak wielu młodych ludzi jest daleko. Może również i my dorośli możemy określić nasze życie duchowe mianem katastrofy – ocenił ksiądz biskup.

Podczas homilii ks. bp Grzegorz Suchodolski zachęcił dorosłych, by naśladowali mamę błogosławionego Carla Acutisa, która dostrzegając swój duchowy marazm, poczyniła konkretne kroki, by pogłębiać swoją wiarę.

– Zapiszmy się, jeśli nie na kurs teologii, to chociaż na katechizację dla dorosłych albo do grupy formacyjnej, Domowego Kościoła lub Akcji Katolickiej. Twórzmy grupy, wspólnoty, które będą się formować, ponieważ jest to potrzebne nam dorosłym, ale również tym, za których wychowanie w wierze nieustannie przed Bogiem odpowiadamy – podkreślił przewodniczący Eucharystii podczas XXII Pielgrzymki Młodych z Radiem Maryja.

Ksiądz biskup zaznaczył, że w dzisiejszych czasach potrzeba autentycznych orędowników wiary, którzy będą szerzyć prawdę o Bogu i Chrystusie.

– Musimy mieć przewodników na drodze naszego życia duchowego, którzy sprawią, że w czasach zamętu nie dokona się w nas duchowa katastrofa. Pan Bóg na te czasy daje nam właśnie młodego patrona błogosławionego Carla Acutisa, w którym płynie także cząstka naszej polskiej krwi – podsumował ks. bp Grzegorz Suchodolski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl