Młodzi uczniowie Chrystusa u tronu Jasnogórskiej Pani

Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotni wieczór. Do tronu Jasnogórskiej Królowej przybyli młodzi ludzie z różnych stron Polski, nie tylko słuchacze Radia Maryja. Niektórzy z nich byli na Jasnej Górze po raz pierwszy.

Na szczycie przygotowano dla pielgrzymów część rozrywkową, składającą się z koncertu, podczas którego wystąpił Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen”, zespół E.O. a także chór Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Nie zabrakło także poruszających świadectw, np. Mateusza Ligockiego, wybitnego młodego sportowca. Później przyszedł czas na zamyślenie i modlitwę podczas Różańca, Apelu Jasnogórskiego i Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, koadiutor archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego, współpracownik dwóch Papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI.

– Jesteśmy tu po to, by wraz z Maryją prosić, abyśmy byli prawdziwymi uczniami Chrystusa. Nie papierowymi, nie byle jakimi, nie od czasu do czasu, nie od okazji do okazji, nie od święta do święta, ale codziennie. Czy pada deszcz, czy świeci słońce, czy boli mnie głowa, czy czuję się świetnie. Nasza przyjaźń z Jezusem, nasze bycie blisko Niego, bycie uczniem, nie zależy od samopoczucia. Potrzebna jest decyzja. Wierzymy, że tu ją podejmiesz. To będzie najważniejsza decyzja w twoim życiu – przywitali zgromadzonych przed jasnogórskim szczytem Ewelina i Paweł, studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej prowadzący całe spotkanie.

Młodzi słuchacze Radia Maryja zebrali się na Jasnej Górze już po raz dziesiąty, tym razem pod hasłem „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Przybyli z całej Polski, m.in. z dużych miast jak Warszawa czy Łódź, po całkiem małe jak Lubaczów czy Garwolin. Byli w różnym wieku – od uczniów ostatnich klas szkół podstawowych po studentów. Przybyli nie tylko członkowie Młodzieżowych Kół Przyjaciół Radia Maryja. Niektórzy od znajomych słyszeli o wspaniałej atmosferze, jaka panuje podczas młodzieżowych pielgrzymek, więc zdecydowali się spędzić ten dzień właśnie w taki sposób.

Kasia przybyła z grupą młodzieży oazowej z powiatu lubaczowskiego z Podkarpacia. – Większość z nas nie była jeszcze w tak ważnym miejscu kultu, jakim jest Częstochowa, i chcieliśmy przede wszystkim zobaczyć obraz Matki Bożej – mówi. Pierwszy raz uczestniczył w spotkaniu młodzieżowym słuchaczy Radia Maryja także Robert z Jastrzębia Zdroju. Przyjechał po to, żeby spotkać się z innymi młodymi ludźmi, posłuchać świetnej muzyki – a wszystko to w niezwykłej atmosferze modlitwy i skupienia, połączonej z radością i entuzjazmem.

Wspaniałych wrażeń spodziewała się także Kasia, która przyjechała z Garwolina z siostrą Danielą, loretanką: – Przyjechaliśmy tutaj, aby ofiarować Maryi nasze dalsze życie, także naukę, bo teraz wybieram się do liceum, jestem w trzeciej klasie gimnazjum. Spodziewam się, że dostanę od Maryi łaski, o które proszę. Jestem tutaj pierwszy raz i jestem pod wielkim wrażeniem. Obeszłam całą okolicę, naprawdę wszystko mi się podoba – jest super! I chociaż jestem pierwszy raz na Jasnej Górze, to na pewno nie ostatni – zapewnia. Organizatorka tego wyjazdu, siostra Daniela, katechetka w szkole ponadgimnazjalnej, przywiozła prawie osiemdziesiąt osób: – Chciałabym zarazić tę młodzież atmosferą, zachęcić do słuchania Radia Maryja, do aktywnego włączania się w życie wiarą. Mamy także Młodzieżowe Koło Przyjaciół Radia Maryja, które powstało rok temu. Jeździmy też na dni skupienia do Torunia – z nieskrywaną dumą opowiada siostra Daniela.

Młodzi przyjeżdżają na Jasną Górę z konkretnymi intencjami: Monika z Godzianowa koło Skierniewic modli się za kolegę chorego na raka, młodzież z Wierzbicy w powiecie zawierciańskim dziękuje za sakrament bierzmowania, gimnazjaliści z Jasła powierzają swoje przyszłe wybory życiowe.

Są również osoby, które w poprzednich latach doświadczyły wyjątkowej atmosfery młodzieżowego pielgrzymowania i „coś” ich tutaj ciągnie. – Przyjechałem już drugi raz. Bardzo chciałem tu być. Ta szczególna bliskość Matki Bożej i Pana Jezusa w tym miejscu bardzo mnie tutaj przyciąga. Nie należę do Młodzieżowego Koła, ale czuję się związany z Radiem Maryja i regularnie go słucham. Szczególnie lubię „Rozmowy niedokończone” – opowiada Mateusz z Jasła. Także dla Karoliny i Karola, którzy przyjechali z grupą z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii św. Józefa ze Świętochłowic Zgody, młodzieżowe pielgrzymki stały się już tradycją. – Przyjechaliśmy podziękować i oddać cześć Pani Jasnogórskiej za łaski otrzymane w ciągu całego roku, ale i poprosić Ją o to, co w nas jest. Wrażenia zawsze są ogromne: koncert, Różaniec, Apel, Msza Święta – wszystko to dodaje nam siły, że wrócimy do domu wypoczęci i napełnieni duchem tego miejsca, Jasnej Góry – mówią.

Z Ostrołęki przyjechali uczniowie katolickiego liceum klasycznego. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zbliżyć się do Jezusa, spotkać się z młodzieżą i dobrze się bawić – mówi Ania. Jej koleżanka, Emilka, spodziewa się, że po powrocie do domu będzie spędzać jeszcze więcej czasu z Panem Bogiem.

Wszyscy młodzi wymienili się przywiezionymi różańcami z zapewnieniem o wzajemnej modlitwie. Poprzez modlitwę różańcową chcą się wspierać w trudnej drodze pod prąd w byciu świadkiem i uczniem Chrystusa. Z tegorocznego spotkania zabrali do swoich domów jeszcze jeden prezent – płytę DVD, zawierającą m.in. fragmenty wcześniejszych pielgrzymek oraz wirtualną wycieczkę po Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Zebranym na Jasnej Górze młodym słuchaczom Radia Maryja towarzyszył hymn tegorocznej pielgrzymki, nawiązujący do hasła spotkania „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Na placu panowała naprawdę wspaniała atmosfera, wszyscy byli rozśpiewani i roztańczeni, dając tym samym świadectwo, że chrześcijaństwo nie musi być nudne i smutne. Szczególnym i zaskakującym akcentem były fajerwerki, które rozjaśniły niebo w trakcie uwielbienia podczas Eucharystii. Była to chwila szczególna, którą spotęgowała wspólnie śpiewana pieśń „Abba Ojcze” – w jedności z Ojcem Świętym i młodzieżą przygotowującą się do Światowych Dni Młodzieży w Sydney.

Okazało się, że ten wspaniały pokaz świateł nie był przypadkowy – niósł bardzo głębokie przesłanie. – Zobaczcie, jakie piękne światło jest, gdy w sercu naszym jest Chrystus. Te piękne światła, które przed chwilą widzieliśmy – ile radości nam dały, tak niesamowicie dużo radości daje każdy, kto jest światłem, kto jest solą ziemi i potrafi iść pod prąd. Życzę wam tego – wspierał młodzież o. Tadeusz Rydzyk.

– Kościół i świat naprawdę liczy na nas: na nasz entuzjazm, na naszą odwagę, ale przede wszystkim na nasze bycie blisko Chrystusa. Wierzymy, że wasi przyjaciele, wasze rodziny zobaczą w was ludzi nowych, przemienionych obecnością tutaj. Nie poddawajcie się trudnościom, które pewnie będą, ale pamiętajcie, że tu, na Jasnej Górze, 14 czerwca 2008 roku, podczas X Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja, podjęliście decyzję, by wraz z Maryją chcieć być uczniami Chrystusa – pożegnali się z młodymi pielgrzymami prowadzący, życząc im odwagi do mężnego świadczenia o Chrystusie wszędzie, gdziekolwiek się znajdą. Wszyscy wyjeżdżali umocnieni i szczęśliwi, że mogli spędzić czas na modlitwie, a równocześnie świetnie się bawić. – Spodziewałam się fajnej atmosfery i się nie zawiodłam, chciałabym przyjechać w przyszłym roku – mówi Patrycja z Gdyni. – Zdecydowanie najważniejsze były duchowe przeżycia, ale poza tym dobrze się bawiliśmy i była naprawdę super atmosfera – zapewnia Radek z Laskowic koło Wrocławia, opuszczając jasnogórski plac. Następne spotkanie już w przyszłym roku.


Maria Cholewińska
drukuj