Autorstwa spars - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2892893

Miejsce Piastowe: Sympozjum naukowego poświęcone trzem polskim błogosławionym

Twórczy czas ograniczeń w życiu wielkich  Polaków – to tytuł sympozjum naukowego, które w sobotę odbyło się w Miejscu Piastowym. Było one poświęcone trzem polskim błogosławionym: księdzu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Matce Róży Czackiej i księdzu Bronisławowi Markiewiczowi.

W Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym dziękowano w sobotę za beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.  Dziękczynna Eucharystia poprzedziła sympozjum naukowe poświęcone bł. ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, bł. Matce Róży Czackiej i bł. ks. Bronisławowi Markiewiczowi.

– Idźmy w ślad za nimi. Trwajmy w wierze i przekazujmy tą wiarę innym – zachęcał w czasie homilii metropolita przemyski, ks. abp Adam Szal.

Sympozjum zatytułowano: „Twórczy czas ograniczeń w życiu wielkich  Polaków – Stefan Wyszyński, Róża Czacka, Bronisław Markiewicz”.

– Żyjąc w pandemii możemy równie dużo albo czasami jeszcze więcej – tak jak osoby, które są przewodnikami w dzisiejszym spotkaniu: bł. ks. kard. Stefan Wyszyński, bł. Matka Róża Czacka i bł. ks. Bronisław Markiewicz.  Wszyscy żyjąc w trudnych warunkach uczynili bardzo dużo – podkreślał dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym, ks. dr Leszek Przybylski CSMA.

Duchowieństwo i nauczyciele będą w sposób rozstrzygający decydować o kształcie i przyszłości Polski. Dlatego tak ważne jest przypominanie nauczania Prymasa Tysiąclecia – podkreślał w wykładzie zatytułowanym „bł. Stefan Kardynał Wyszyński – nieskrępowany okolicznościami Święty i Mąż Stanu” – prof. Mieczysław Ryba.

– Jeśli mieliśmy w tym roku tę beatyfikację, a nic nie jest przypadkiem, to sięgajmy do prymasa Wyszyńskiego w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Mówił on: „Dla nas największa miłość po Bogu to Polska” – przypomniał wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

„To my jesteśmy odpowiedzialność za widzialność Boga tu na ziemi” – podkreślał ks. prof. Maciej Bała w wystąpieniu zatytułowanym: „Bł. Matka Róża Czacka – straciła wzrok aby lepiej zobaczyć”.

– Te trzy wielkie postacie, to byli ludzie, którzy wiedzieli, że widzialność Boga dokonuje się przez człowieka. Bóg jest widzialny przez nasze działanie. Nie pytajmy się, gdzie jest Bóg, tylko czy my sprawiamy, że ten Bóg jest widzialny? – wskazał wykładowca Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Sympozjum zwieńczył musical o wychowawczej pasji założyciela Michalitów bł. ks. Bronisława Markiewicza w wykonaniu młodzieży z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym.

TV Trwam News

drukuj