arch.

Maj – miesiąc Maryjny

Maj, to miesiąc w sposób szczególny poświęcony Matce Bożej. W tych dniach, w kościołach, kaplicach i przydrożnych figurkach codziennie odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Kiedy nadchodzi maj – wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, w sposób szczególny zwracamy się do Matki Bożej. Jest to czas, kiedy zarówno w kościołach, kapliczkach, jak i przy przydrożnych figurkach spotykają się wierni, aby poprzez swą modlitwę oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie. W tradycji Kościoła katolickiego, modlitwa do Najświętszej Panienki litanią loretańską jest modlitwą, która uprasza wiele łask i sprasza błogosławieństwa.

– Początków nabożeństw majowych ku czci NMP możemy szukać już w V w. w Kościele Wschodnim, kiedy to wierni gromadzili się przy figurach maryjnych; śpiewali pieśni, hymny ku czci NMP. W wieku XIII i XIV w Kościele Zachodnim w średniowieczu, miesiąc maj był miesiącem poświęconym NMP. Natomiast takie pierwsze typowe nabożeństwo majowe, o takiej strukturze, jaką znamy z naszych kościołów parafialnych zostało odprawione w XVIII wieku dopiero w miejscowości Ferrara – i tymi elementami zawsze są: kazanie, homilia ku czci NMP, modlitwy i śpiew litanii loretańskiej oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentempowiedział ks. dr Jan Uchwat, wicerektor Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Ważnym elementem w nabożeństwie majowym, są tzw. flores mariani. Chodzi tu o akcentowanie cnót NMP i wdrażanie ich w życie codzienne. Inną tradycją, związaną z majem jest tzw. pielgrzymka majowa. Jej praktyka może mniej znana w Polsce, a bardziej w Hiszpanii, stanowi również wspaniałą formę modlitwy w tym maryjnym miesiącu.

– Polega na tym, żeby pójść do figury przydrożnej, do kościoła, gdzie jest figura NMP lub sanktuarium maryjnego najbliższego. Pójść – nie samemu, ale zaprosić kogoś, w ten sposób, aby idąc w kierunku kościoła czy figury odmówić część różańca. Na miejscu przy figurze lub w sanktuarium odmówić część różańca, która na ten dzień przypada oraz litanię loretańską i w drodze powrotnej 3 część różańcawyjaśnia ks. dr Jan Uchwat.

A zatem skorzystajmy z majowych nabożeństw, po to, by przede wszystkim oddać część NMP, podziękować za wszelkie łaski – a szczególnie za dar Papieża Polaka – św. Jana Pawła II.

 

TV Trwam News

drukuj