Madryt: Beatyfikacja pierwszej świeckiej osoby Opus Dei – Guadalupe Ortiz de Landázuri

Guadalupe Ortiz de Landázuri jako pierwsza osoba świecka z Opus Dei została dzisiaj beatyfikowana w Madrycie. Jest ona wielkim darem dla Kościoła i przykładem do naśladowania – powiedział w homilii ks. kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji ds. Świętych. W beatyfikacji wzięły udział delegacje z 60 krajów.

Uroczystości beatyfikacyjne, którym przewodniczył ks. kard. Angelo Becciu,

odbyły się w Palacio Vistalegre w Madrycie. Koncelebrowali ks. kard. Carlos Osoro, prałat Opus Dei Fernando Ocariz oraz ok. 200 kapłanów. W Eucharystii

wzięło udział 11 tys. osób z 60 krajów świata.

– Guadalupe jest „darem dla Kościoła i cennym przykładem do naśladowania. Zrozumiała, że jedność z Bogiem nie mogła ograniczyć się do chwili modlitwy w kaplicy i przemieniła w modlitwę to wszystko, co robiła. Lubiła powtarzać, że trzeba chodzić po ziemi, ale patrząc w niebo – powiedział w homilii ks. kard. Angelo Becciu.

Guadalupe Ortiz de Landázuri urodziła się w Madrycie w 1916 r. W latach 30-tych zaczęła studiować chemię na ówczesnym Uniwersytecie Centralnym, co

w tamtych czasach było czymś wyjątkowym. Wybuch wojny domowej w Hiszpanii uniemożliwił dalsze studia. Republikanie rozstrzelali jej ojca, a ona sama z rodziną schroniła się w Valladolid.

Po wojnie wróciła na uniwersytet, a po ukończeniu studiów uczyła chemii i fizyki w kilku szkołach w Marycie. W 1944 r. wstąpiła do Opus Dei. W latach 50-tych znalazła się w Meksyku, gdzie m.in. otworzyła Copenhague – pierwszą żeńską placówkę Opus Dei.

Zmarła 16 lipca 1975 r. Była kobietą, którą wyprzedziła swoje czasy: doktor chemii, pilot i naukowiec. W pamięci zapisała się jako kobieta pełna poświęcenia, wrażliwości na drugiego człowieka i zawsze uśmiechnięta.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj