PAP/EPA

Madagaskar: Papież w kamieniołomach modlił się za robotników

Przebywający na Madagaskarze papież Franciszek odmówił w niedzielę podczas spotkania z robotnikami z kamieniołomów modlitwę za ludzi pracy na całym świecie. Modlił się też za bezrobotnych i za przedsiębiorców, by zapewniali pracującym godne wynagrodzenie.

Podczas spotkania z tysiącami robotników pracujących przy wydobyciu granitu i innych cennych surowców koło stolicy Madagaskaru Antananarywy, Papież podkreślił, że uczestnicy modlitwy stoją przed „skałą rozdartą pracą człowieka”.

Franciszek modlił się za tych ludzi pracy, którzy – jak mówił – „wykonują ją własnymi rękami i przy ogromnym wysiłku fizycznym”.

„Zachowaj ich ciała przed nadmiernym wyczerpaniem: niech nie zabraknie im czułości, by potrafili przytulić swoje dzieci i bawić się z nimi” – powiedział.

Papież modlił się o to, aby robotnicy „nie zostali przygnieceni ciężarem swej pracy” i aby jej owoc pozwolił im zapewnić godne życie ich rodzinom.

„Oby nasze rodziny wiedziały, że radość zarabiania na chleb jest doskonała wówczas, gdy ten chleb jest dzielony z innymi; aby nasze dzieci nie były zmuszane do pracy, by mogły chodzić do szkoły i kontynuować naukę” – podkreślił.

Następnie dodał: „Boże sprawiedliwości, porusz serca przedsiębiorców i zarządców, niech czynią wszystko, co konieczne, aby zapewnić pracującym godne wynagrodzenie oraz warunki szanujące ich ludzką godność”.

Franciszek modlił się również, aby bezrobocie, „przyczyna tak wielu bied zniknęło z naszych społeczeństw”.

„Niech każdy zazna radości i godności zarabiania na swój chleb, żeby go zanieść do domu i utrzymać swoich bliskich. Stwórz między ludźmi pracy ducha prawdziwej solidarności” – powiedział.

Jedna z kobiet pracujących w kamieniołomie w przemówieniu powitalnym podziękowała Papieżowi za obronę praw robotników na całym świecie.

PAP/RIRM

drukuj