fot. twitter.com/xrytel

Ks. prof. P. Rytel-Andrianik: Polacy mają pielgrzymowanie w genach

Polacy rzeczywiście mają pielgrzymowanie w genach, a jednocześnie chcą przychodzić i pielgrzymują na Jasną Górę – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik. W poniedziałek przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, a dzisiaj na Jasną Górę przybędą kolejni pielgrzymi.

Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej jest dniem „duchowej łączności Narodu polskiego z Maryją w Jej Jasnogórskim Wizerunku”. Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra OSPPE zaznaczył, że w tym roku główną intencją obchodów będzie dziękczynienie za obecność Maryi w tajemnicy życia Kościoła i Polaków, zwłaszcza za I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

Tego dnia do jasnogórskiego sanktuarium przybędą kolejni pielgrzymi, którzy do tronu Matki Bożej pielgrzymują z różnych stron Polski. Najwięcej jest pielgrzymek pieszych, jednak coraz większą popularnością cieszą się te rowerowe czy na rolkach – wskazywał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.

W tym roku zauważamy, że więcej osób pielgrzymuje na Jasną Górę (4 tys. więcej niż w roku minionym), jest także również więcej pielgrzymek zorganizowanych. W roku ubiegłym zarejestrowanych na Jasnej Górze było 156 pielgrzymek, w tym roku 182. Polacy rzeczywiście mają pielgrzymowanie w genach, a jednocześnie chcą przychodzić i pielgrzymują na Jasną Górę. W tym duchu jest też internetowa inicjatywa #PolskaPielgrzymuje. Polacy bardzo się w tę inicjatywę zaangażowali dzieląc się swoimi przeżyciami z pielgrzymki i nawzajem się mobilizując – akcentował rzecznik KEP.

Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie w poniedziałek o godz. 11.00. Będzie jej przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, który wygłosi też homilię. W trakcie Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl