Ks. Bp W. Lechowicz: Młodzież polonijna jest skarbem Ojczyzny i skarbem Kościoła

Młodzież polonijna jest skarbem dla naszej Ojczyzny i skarbem dla Kościoła. Jest polską racją stanu i racją stanu Kościoła – podkreślił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. emigracji polskiej ks. bp Wiesław Lechowicz, podsumowując zakończone w sobotę obrady II Kongresu Młodzieży Polonijnej w Warszawie.

II Kongres Młodzieży Polonijnej pod hasłem „Wiarą powołani” trwał cały tydzień (28 lipca – 5 sierpnia) w Warszawie. Wzięli w nim udział delegacje polonijnych środowisk duszpasterskich w wieku od 18 do 30 lat, w sumie 250 osób z 21 krajów, m.in. z USA, Skandynawii, krajów Europy Zachodniej, Brazylii, Paragwaju, a także z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Mołdawii.

„Tydzień mojego przebywania razem z naszymi młodymi rodakami, mieszkającymi w 21 krajach, przekonał mnie i co do tego nie mam żadnych wątpliwości, że oni są skarbem dla naszej Ojczyzny i skarbem dla Kościoła. (…) I to jest polska racja stanu i jest to kościelna racja stanu” – powiedział na zakończenie kongresu ks. bp Wiesław Lechowicz.

Duchowny dodał, że Kościół w Polsce jest zauroczony postawą młodzieży polonijnej, ich inteligencją, wiedzą, ich przywiązaniem do wartości patriotycznych, przywiązaniem do Jezusa i Kościoła.

„Młodzież polonijna jest wielkim skarbem, o który wszyscy powinniśmy się troszczyć, chuchać i dmuchać” – podkreślił.

Odnosząc się do uczestników kongresu, ks. bp Wiesław Lechowicz powiedział, że młodzież polonijna stanowi pewnego rodzaju elitę, działającą w instytucjach świeckich i kościelnych.

„Podczas kongresu dało się zauważyć dużą dojrzałość osobowościową, inteligencję, wrażliwość patriotyczną i religijną” – dodał.

Podkreślił jednocześnie, że są młodzi Polacy poza granicami kraju „bardzo związani z Polską, dbają o pogłębianie swojej wiedzy o Polsce, posługują się językiem polskim, jak również włączają się w działalność duszpasterską”. Duchowny nie ukrywał też, że wielu młodych Polaków, a może nawet większość „oddala się od Polski, od polskiej tradycji religijnej”.

„Taka jest smutna rzeczywistość, ale prawdziwa” – zaznaczył.

Dodał, że podobnie można powiedzieć o młodzieży żyjącej w Polsce.

„Jest młodzież, która ukazuje dużą wrażliwość patriotyczną, nastawiona optymistycznie do świata, interesuje się tym wszystkim, co jest związane z historią Polski, która uczestniczy w uroczystościach patriotycznych na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Ale są i tacy, którzy w tym samym czasie piją piwo na Krakowskim Przedmieściu” – powiedział duchowny.

Zaakcentował, że na II Kongresie Polonijnym w Warszawie zebrała się grupa osób, która pod każdym względem jest „bardzo dojrzała”.

Zwracając się do 250 delegatów kongresu, ks. bp Wiesław Lechowicz zaapelował, aby „z jak największą troskliwością dbali o rozwój własnej osobowości, wtedy wiele pożytku będzie miała z was nasza Ojczyzna i Kościół”. Zwrócił się też z prośbą, by troszczyli się o swoją wiarę i docierali z nią do innych osób.

Justyna z USA podkreśliła, że podczas kongresu doświadczyła tego, że wydawało się jej, że wiele nas dzieli, ale wiele nas też łączy.

„Łączy na polskość i łączy nas wiara, a kongres pozwolił wzmocnić naszą wiarę” – wskazała Justyna.

Uczestnicy kongresu skierowali też list do młodzieży polonijnej na całym świecie oraz duszpasterzy polonijnych, w którym zapraszają do tworzenia wspólnot młodzieżowych o charakterze modlitewnym i ewangelizacyjnym.

„Wiarą powołani” mamy świadomość „odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość Kościoła w Polsce i poza jej granicami”.

„Żyjąc wśród różnych kultur, narodowości i religii, pragniemy być świadkami Chrystusa poprzez otwartość na drugiego człowieka i miłość, która pokonuje wszelki lęk” – napisali autorzy listu.

W trakcie kongresu młodzi uczestniczyli m.in. w warsztatach ewangelizacyjnych, zwiedzali Warszawę i uczestniczyli w Mszach św. z udziałem Prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka, metropolity łódzkiego ks. abp. Grzegorza Rysia, a także ks. bp. Wiesława Lechowicza.

31 lipca uczestniczyli we Mszy św. w rocznicę Powstania Warszawskiego o godz. 18.00 na Placu Krasińskich, a 1 sierpnia uczestniczyli w Apelu Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego i na Powązkach oraz w śpiewaniu pieśni patriotycznych na Placu Piłsudskiego.

I Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Organizatorami Kongresu Młodzieży Polonijnej byli: Komisja KEP ds. Misji, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA oraz Senat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl