fot. episkopat.pl

Ks. abp W. Skworc: Eucharystia tematem programu duszpasterskiego na najbliższe trzy lata

Eucharystia będzie tematem programu duszpasterskiego na lata 2019 – 2022 – zapowiedział ks. abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

W Warszawie spotkali się członkowie komisji. Eksperci rozmawiali m.in. na temat kształtu nowego programu duszpasterskiego na najbliższe trzy lata.

Ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki podkreślił, że Eucharystia jest centrum życia Kościoła. Pasterz zwrócił uwagę, że z Eucharystią jest związanych wiele zagadnień, które powinniśmy zauważyć, ale jednocześnie zapowiedział, że dyskusja będzie toczyła się wokół trzech zasadniczych tematów.

W roku 2019-2020 chcemy mówić o Eucharystii jako o tajemnicy wyznawanej. Chcemy poznawać prawdy wiary o Eucharystii, tak jak Chrystus nam tę tajemnicę przekazał swoimi słowami, swoimi gestami, swoim życiem. W następnym roku chcemy mówić o Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej. W trzecim roku chcemy położyć akcent na Eucharystię jako tajemnicę świętowaną. Chcemy mówić o świętowaniu, o tym, że do kondycji człowieka, do jego natury należy świętowanie, i to eucharystyczne świętowanie oraz to świętowanie w przestrzeni kultury i natury – wyjaśnił ks. abp Wiktor Skworc.

Ksiądz arcybiskup dodał, że do natury człowieka należy świętowanie, zarówno eucharystyczne jak i w przestrzeni kultury.

– Dobrze jest kiedy człowiek otwiera nowy tydzień spotkaniem eucharystycznym – zaznaczył metropolita katowicki.

Nowy program zacznie obowiązywać od pierwszej niedzieli Adwentu. Nad jego założeniami obok biskupów i księży pracują także świeccy wykładowcy uczelni katolickich. Poza częścią teologiczną program ma zawierać bardzo praktyczne wskazówki.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl