Kraków: powstała specjalna ankieta przed przyszłorocznym Synodem Biskupów

Z myślą o przyszłorocznym Synodzie Biskupów poświęconym młodzieży, który 18 października odbędzie się w Watykanie, Archidiecezja Krakowska przygotowała specjalną ankietę synodalną skierowaną do ludzi młodych. Wyniki ankiety zostaną wykorzystane przy tworzeniu dokumentu roboczego na synod.

Ankieta synodalna skierowana do młodzieży i przygotowana przez Archidiecezję Krakowską jest uzupełnieniem rozesłanej wcześniej do kościołów lokalnych na całym świecie ankiety przygotowanej przez Watykan. Trafiła ona do katechetów, duszpasterzy akademickich, liderów grup młodzieżowych.

– To jest dokładne zwierciadło, ponieważ ankieta skierowana przez Watykan jest ankietą skierowaną zasadniczo do tych, którzy prowadzą młodych duszpasterzy, katechetów, liderów grup młodzieżowych itd., natomiast temat ankiety brzmi: „Doświadczenie młodych w Kościele”. Dlatego chcieliśmy ułożyć takie pytania, które są odbiciem lustrzanym tej pierwszej ankiety, ale to są pytania skierowane wyłącznie do młodych – mówi ks. bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy krakowski.

Ankieta składa się z 37 pytań zebranych w 3 grupach tematycznych.

– Pytamy o środowisko, w jakim żyją młodzi ludzie, o kraj, o Kościół lokalny, o Kościół Powszechny, o Kościół w Polsce. Są pytania dotyczące rodziców, relacji z dziadkami, ze środowiskiem, z rówieśnikami, jest sporo pytań à propos powołania, à propos tego, czym jest powołanie dla młodego człowieka dzisiaj. Jest też sporo pytań o Kościół, o doświadczenie wiary w Kościele – wskazuje Anna Wojna, koordynator departamentu pastoralnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Ankieta ma pokazać, czym żyją dzisiaj młodzi ludzie, jak się czują w Kościele i  jakie mają oczekiwania.

– Mamy jakieś rozeznanie tego, jaki jest świat, jaki jest Kościół, że może trudno młodym ludziom wytrzymać presję codzienną i przyznawać się do wiary w Jezusa, do pójścia drogą Kościoła. Mamy też taką świadomość, że młody człowiek poszukuje, że młody człowiek pragnie czegoś więcej w życiu – zaznacza ks. Michał Leśniak, moderator diecezjalny Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie.

Przygotowana ankieta ma posłużyć nie tylko ks. biskupom podczas synodu, ale ma być także przydatna Archidiecezji Krakowskiej.

– Dostaniemy pewien materiał duszpasterski, tutaj w archidiecezji i mam nadzieję, że będzie on dobrze wykorzystany jako cenna wiedza przy planowaniu duszpasterskim – mówi Tomasz Adamski, bloger.

Ankieta będzie dostępna do końca kwietnia na stronie: www.mlodziokosciele.pl. Jej wyniki zostaną wykorzystane przy tworzeniu dokumentu roboczego na synod.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl