twitter.com/JasnaGoraNews

Jasna Góra: 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

Setki osób zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Pielgrzymi modlili się o bezpieczną jazdę dla kierowców i pasażerów, apelowali, aby ludzie wierzący byli pod tym względem przykładem na drodze.

Pielgrzymkę organizuje MIVA Polska. Organizacja ta prowadzi Akcję św. Krzysztof – 1 gr za 1 km bezpiecznej jazdy. W jej ramach MIVA Polska prosi kierowców, aby jeździli ostrożnie i bezpiecznie, a jako wyraz podzięki Bogu za bezpieczną jazdę – przeznaczali 1 grosz za każdy przejechany kilometr na środki transportu dla misjonarzy.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Mocni w Bożym Duchu”.

 „Mamy być mocni w życzliwości, w szacunku do innych ludzi, którzy poruszają się po drogach, żeby zobaczyć w drugim człowieku swego bliźniego, brata, siostrę, żeby okazać mu życzliwość i kiedy trzeba, pomoc, żeby ten szacunek był okazany w słowach, gestach i czynach” – wyjaśniał cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry dyrektor MIVA Polska i zastępca krajowego duszpasterza kierowców ks. Jerzy Kraśnicki.

„Jednocześnie wiemy, jaki jest stan bezpieczeństwa, bo przecież ostatni długi majowy weekend pokazał, że dobrze nie jest, że tyle złego dzieje się na drogach, tyle tragedii się odbywa. Jesteśmy tutaj po to, żeby modlić się o bezpieczeństwo na drodze, o bezpieczne podróże dla wszystkich” – zaznaczył ks. Kraśnicki.

Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura przypomniał, że w okolicach 2000 r., kiedy rozpoczynała się akcja św. Krzysztof, w ciągu roku na drogach ginęło w Polsce 7-8 tys. osób.

„A teraz jest ok. 2-3 tys. Ale to też jest za dużo. I dlatego bardzo chcemy, żeby ludzie wierzący byli tym przykładem, tą elitą na drodze” – zaznaczył ks. Midura.

Relacjonując działalność MIVA Polska, ks. Kraśnicki powiedział, że obecni na pielgrzymce misjonarze dziękują i modlą się za swoich dobroczyńców.

„W ubiegłym roku dzięki tej akcji udało się zorganizować 97 projektów. W tej liczbie jest 40 samochodów terenowych, osobowych, 3 busy, 2 ambulanse na Madagaskar, 64 motocykle. Jest też duża liczba, ponad pół tysiąca, rowerów dla katechistów, są też skutery śnieżne na Arktykę i na Alaskę, są też 3 konie i 3 wozy do Senegalu, żeby dowozić najmłodsze dzieci do szkoły. Suma, która przekazana została w ubiegłym roku na te pojazdy, to ponad 600 tys. euro” – podkreślił dyrektor organizacji.

Podczas pobytu na Jasnej Górze środowisko kierowców zawierzyło swe intencje Matce Bożej Jasnogórskiej. Kapłani poświęcili też samochody ustawione na jasnogórskich parkingach.

Podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców przypominane są często „Wskazania w duszpasterstwie drogi” ogłoszone przez Papieską Radę Duszpasterską Podróżujących i Migrantów w 2007 r. i od tego czasu propagowane przez MIVA Polska.

Kolejne przykazania tego dekalogu brzmią: nie będziesz egoistą na drodze, nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować, szanuj pieszych, nie zabijaj – bądź trzeźwy, zapnij pasy – będziesz bezpieczny, nie bądź brawurowy w prędkości, nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, pomagaj potrzebującym na drodze oraz przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej policji.

W sobotę na Jasną Górę pielgrzymowali ponadto m.in. bankowcy, młodzież akademicka, rodziny osób powołanych i wspierający powołania, a także krótkofalowcy.

PAP/RIRM

drukuj