fot. https://pixabay.com/pl/

Coraz więcej Koreańczyków zostaje katolikami

Liczba katolików w Korei Południowej cały czas wzrasta. Jest ich obecnie sześć milionów, co stanowi aż 11 proc. wszystkich obywateli. Takie dane przedstawił koreański episkopat.

W Korei Południowej kolejny rok z rzędu odnotowano niewielki, ale wpisujący się w stałą tendencję wzrost liczby wiernych Kościoła katolickiego przy jednoczesnym spadku liczby ludności. W ubiegłym roku odnotowano więcej chrztów (zarówno dzieci, jak i osób dorosłych). Sakramentu chrztu udzielano o 13 proc. więcej niż w poprzednich latach, z czego 25 proc. stanowią chrzty osób dorosłych i umierających. Odnotowano także wzrost, jeśli chodzi o bierzmowanie, sakrament chorych, pierwszą spowiedź i pierwszą Komunię świętą.

Zauważalny wzrost odnotowano także, jeśli chodzi o powołania kapłańskie. W ubiegłym roku wyświęcono aż 96 nowych księży. Zmniejszyła się za to liczba powołań zakonnych, co utrudnia posługę misyjną, szczególnie że jest nią zainteresowanych niewielu świeckich. Świeckich misjonarzy jest jedynie ośmiu, ale to i tak o dwóch więcej niż przed rokiem.

Niestety wskutek restrykcji covidowych zmniejszyła się liczba osób uczestniczących w niedzielnych Mszach św. i nie powróciła już do stanu sprzed pandemii.

Patrząc na dane statystyczne, nie trudno odnieść wrażenie, że w Korei Południowej ma miejsce swoisty „boom” katolicyzmu. Marcel LeJeune, publicysta i pisarz zajmujący się tematyką misyjną, wymienił swego czasu pięć przyczyn takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze, Koreańczycy nie traktują nawracania na katolicyzm jako narzucania im czegoś przez obcych. Przez większą część historii to sami Koreańczycy, którzy za granicą przyjęli wiarę w Chrystusa, nawracali swoich pobratymców. Był to więc proces bardziej naturalny, niewzbudzający negatywnych skojarzeń z działalnością misyjną.

Drugim z wymienionych powodów jest fakt, że katolicyzm to nie religia pasywna, ale wymagająca czynnego zaangażowania ze strony wiernego, co odpowiada koreańskim pryncypiom kulturowym, gdzie bardzo ważne jest oddanie sprawie.

Do zostania katolikiem zachęcać może też mocne poczucie wspólnoty, tak istotne dla chrześcijan od samych początków Kościoła. Kościół katolicki jest ponadto bardzo ceniony przez ogół Koreańczyków i cieszy się dużym zaufaniem, głównie przez liczne dzieła pomocy, ale także powody religijno-kulturowe, takie jak kult świętych czy troska o dusze czyśćcowe, co jest kompatybilne z głęboko zakorzenionym w kulturach azjatyckich szacunkiem do przodków. Piątym powodem jest fakt, że działalność misyjna Kościoła katolickiego zachęca nawróconych, by nawracali innych, co związane jest w pierwszą z wymienionych przez Marcela LeJeune przyczyn rosnącej popularności wiary katolickiej w Korei Południowej.

Źródła: [catholicmissionarydisciples.com], [PCh24.pl].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl