Caritas Polska prowadzi szkolenia pracowników medycznych i dostawy sprzętu dla ośrodka zdrowia w Jemenie

„Dzięki współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, możemy nie tylko zakupić lekarstwa, sfinansować wynagrodzenia dla jemeńskich lekarzy i innych pracowników ośrodka zdrowia, ale także podwyższać ich kwalifikacje, aby mogli skuteczniej leczyć i przeciwdziałać chorobom” – podkreślił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jemen jest krajem, w którym ma obecnie miejsce jedna z największych katastrof humanitarnych w naszych czasach. Kraj jest targany niepokojem związanym z wojną pomiędzy siłami rządowymi, które są wspierane przez koalicję międzynarodową, a rebeliantami. Największą cenę płacą jednak zwyczajni Jemeńczycy, którzy w konflikcie niejednokrotnie tracili swój cały dorobek albo nawet własne życie.

Akcję pomocową prowadzi Caritas Polska we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Konkretne działania polegają m.in. na zakupie niezbędnych lekarstw, finansowaniu leczenia, ale także na wyszkoleniu odpowiedniego personelu medycznego, który będzie w stanie nieść pomoc doraźną potrzebującym.

Obecnie akcja pomocowa toczona jest wokół wsi Imran i miejscowej przychodni. Większą część znajdujących się tam poszkodowanych Jemeńczyków stanowią kobiety z małymi dziećmi.

Pomoc w zorganizowaniu szkoleń dla pracowników medycznych udzieliła jemeńska organizacja YFCA, która pomogła w wyszkoleniu lekarzy do skutecznej walki  z chorobami zakaźnymi oraz pomogła nauczyć ich przeprowadzania podstawowych zabiegów medycznych, których celem jest ratowanie zagrożonego życia.

Środki finansowe są niezbędne dla dalszego funkcjonowania przychodni we wsi Imran, która jest jedynym ośrodkiem medycznym w okolicy.

Więcej informacji o możliwej pomocy znajdą Państwo na stronach:

http://bliskiwschod.caritas.pl/category/wojna-jemen/

https://caritas.pl/projekty/wsparcie-dla-kliniki-w-jemenie/

Centrum Medialne Caritas Polska/radiomaryja.pl

drukuj