fot. wikipedia

BP KEP: Sekcja Polska Radia Watykańskiego ma 80 lat

Regularne programy w języku polskim były nadawane w Radiu Watykańskim od 1938 r.; Sekcja Polska Radia Watykańskiego ma 80 lat – poinformowali w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biuro prasowe KEP.

Jak czytamy w komunikacie, po raz pierwszy polski głos zabrzmiał w papieskiej rozgłośni już w 1931 r., miesiąc po inauguracji radia, jednak regularne programy w języku polskim były nadawane od 1938 r.

„Z pomocą Boga, który tak wiele tajemniczych sił natury oddaje do naszej dyspozycji, przygotowałem to narzędzie, aby wierni na całym świecie czerpali pokrzepienie słuchając głosu Ojca Świętego” – mówił cytowany w komunikacie Guglielmo Marconi, wynalazca radia, kiedy zorganizowana przez niego w Watykanie papieska rozgłośnia rozpoczynała nadawanie swoich programów.

„W czasie wojny i komunistycznej niewoli z Watykanu płynęły do Polski słowa pokrzepienia i wolności. Goszczący w Rzymie biskupi dzielili się na naszej antenie wrażeniami ze spotkania z Papieżem. Dla wielu z nich była to jedyna droga medialnego kontaktu z całym narodem” – napisali autorzy komunikatu.

Dodali, że po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową rozgłośnia stała się głównym ogniwem łączności między Polską i papieżem.

„Dzięki wam Papież jest bliżej Polski, a Polska bliżej Papieża” – mówił cytowany w komunikacie Jan Paweł II.

Autorzy komunikatu poinformowali, że wraz z upadkiem komunizmu Radio Watykańskie zagościło w polskich domach dzięki transmisjom w Polskim Radiu, Radiu Maryja i wielu rozgłośniach diecezjalnych. Przypomnieli, że przed 5 laty z okazji 75. rocznicy polskiej redakcji papież Franciszek przyjął pracowników radia na specjalnej audiencji i udzielił im błogosławieństwa „na dalsze lata głoszenia prawdy Ewangelii i papieskiego nauczania”. Od trzech lat Radio Watykańskie należy do Dykasterii ds. Komunikacji, łączącej wszystkie media Stolicy Apostolskiej.

„Dziękując naszym słuchaczom za wierność i wielokrotnie okazywaną sympatię, jak Papież Franciszek prosimy, nie zapominajcie o nas w swoich modlitwach” – czytamy w komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj