Biała noc modlitewna

Dwanaście rzymskich kościołów znajdujących się w centrum Wiecznego Miasta będzie dziś w nocy otwartych, by pielgrzymi przybywający na jutrzejszą kanonizację mogli w spokoju i skupieniu pomodlić się, skorzystać z sakramentu pokuty oraz adorować Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

Polscy pątnicy zostali zaproszeni do kościła San Agnese in Agone, mieszczącym się na Piazza Navona.

Kamila Rozworowska w Rzymie mieszka od sześciu lat. Czas poprzedzający kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II był dla niej wyjątkowy. – Nie umiem słowami opisać emocji, tej radości, ogromnej radości. Ostatnie dwa tygodnie były dla mnie czasem nawrócenia, refleksji, miłości Pana Boga. Były to moje osobiste życiowe rekolekcje. Przetrwałam to wszystko z myślą o Janie Pawle II. Przypominałam sobie jak On dźwigał krzyż; jak wskazywał drogę i prawidziwy kierunek. Dlatego myślę, że musimy się zatrzymać i pomyśleć, pomodlić. Doskonałym dniem do tego będzie jutrzejsza Niedziela Bożego Miłosierdzia. Miejmy nadzieję, że dobry Pan Bóg za wstawiennictwem naszych dwóch nowych świętych wleje w nasze serca swe miłosierdzie – wyjaśniła Polka. Jak zaznaczyła, ważne jest nie tylko zewnętrzne, uwidocznione przygotowanie się do jutrzejszej kanonizacji. – Musimy w naszych sercach rozpalić miłośc do Pana Boga. Na pewno pomocna będzie ta biała noc modlitewna – dodała.

Czuwanie dla pielgrzymów z Ojczyzny Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 20.00 radosnymi tańcami uwielbienia, które poprowadzi Kazimierz Hojna (animator tańców nad Lednicą), a zagrają Siewcy Lednicy.

W godzinę Apelu Jasnogorskiego w modlitwę do Królowej Polski wraz z pątnikami odśpiewa ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

W godzinę śmierci naszego umiłowanego Papieża, czyli o godz. 21.37, sprawowana będzie Msza św.

W czasie białej nocy modlitewnej przeznaczono także czas na adorację Najswiętszego Sakramentu. W kościele św. Agnieszki będzie ona miała miejsce w godzinach od 22.30 do 24.00.

Czuwanie poprzedzające uroczystą kanonizację Papieży będzie także możliwością skorzystania z sakramnetu pokuty. Kapłani będą pełnili posługę w konfesjonałach, by każdy mógł z czystym sercem brać udział w wielkim wydarzeniu, jakim jest jutrzejsza kanonizacja.

W czasie wieczornego czuwania śpiewana będzie litania do bł. Jana Pawła II, zaś młodzież zostanie zawierzona Panu Jezusowi. Podczas czuwania obecny będzie krzyż Światowych Dni Młodzieży.

A jutro ten najważniejszy dzień – jak podkreślają pielgrzymi, z ktorymi rozmawiałam – dzień wyczekiwany przez wszystkich.

Izabela Kozłowska, Rzym

drukuj