fot. sxc.hu

Adwent w Hiszpanii

W Hiszpanii zgodnie z tradycją w kościołach i kaplicach umieszczana jest dzisiaj tzw. korona adwentowa. Cztery świece oznaczają poszczególne etapy przygotowujące do Bożego Narodzenia. W wielu miastach uroczyście otwarto bożonarodzeniowe szopki. Adwent przypomina też jak ważne jest wyjście do innych, aby towarzyszyć im w drodze. O dobre wykorzystanie tego czasu apelują hiszpańscy księża biskupi.

Świąteczne światełka, które zapłonęły w wielu miejscowościach, choinki i szopki oraz zniżki na zakupy mogą wypaczyć religijny charakter świąt Bożego Narodzenia. Adwent jest okresem liturgicznym, który przypomina nam o ich prawdziwym sensie.

„To czas, który nas budzi na nowo, zachęca do nadziei i ukazuje, gdzie znajdują się źródła prawdziwej nadziei” – podkreśla ks. kard. Carlos Osoro z Madrytu.

Osobiste przygotowanie nie może jednak „uczynić nas obojętnymi na sytuacje, obok których przechodzimy i w jakich żyjemy”. Powinniśmy starać się mieć uczucia Jezusa, by postępować jak On. Chrystus litował się i pochylał nad potrzebującymi, „leczył, uzdrawiał i dawał życie”. W czasie Adwentu musimy “obudzić się i dostrzec rzeczywistość, która nas otacza” – podkreśla ks. kard. Osoro.

Od dzisiaj rozpoczyna się kampania madryckiej Caritas pod hasłem „Co chcesz, abym ci uczynił?” Chrystus rodzi się w sercach, ale przypomina także jak ważne jest wyjście na spotkanie drugiej osoby, by jej towarzyszyć i pomóc. Caritas zachęca do zbiórki żywności dla rodzin ubogich oraz pamięci o osobach samotnych, szczególnie w podeszłym wieku.

Księża biskupi przypominają również o dramatycznej sytuacji imigrantów, którzy usiłują przepłynąć na prymitywnych szalupach do Hiszpanii. Wielu ginie podczas też próby.

„Jako uczniowie Chrystusa nie możemy zapomnieć, że są naszymi braćmi a nie <<materiałem do wyrzucenia>>. Nikt nie rozpoczyna eksodu tak trudnego szukając przygód czy z własnej woli, ale uciekając przed głodem, wojną czy prześladowaniem religijnymi” – czytamy w komunikacie diecezji Malaga.

W Madrycie w sobotę wieczorem miało miejsce – ku zadowoleniu mieszkańców – uroczyste otwarcie tradycyjnej Szopki Bożonarodzeniowej. Socjaliści i lewicowi populiści, którzy dotychczas mieli władzę w stolicy Hiszpanii usunęli w ostatnich latach z przestrzeni publicznej nie tylko szopkę, ale także wszystkie elementy chrześcijańskie. Oczywiście w imię demokracji i tolerancji.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj