38. Pielgrzymka Romów na Jasnej Górze

Około 400 osób zgromadziła 38. Pielgrzymka Romów, która w niedzielę odbyła się na Jasnej Górze. W Częstochowie na wspólnej modlitwie spotkali się przedstawiciele społeczności romskiej z całej Polski.

Po południu pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji opolskiej ks. bp Paweł Stobrawa. Eucharystię koncelebrowali krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki oraz rzecznik prasowy episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ks. bp Stobrawa powiedział, że darzy Romów uznaniem m.in. za ich wielki szacunek dla osób starszych, chorych.

„Miałem takie doświadczenia w szpitalu, że jak ktoś był w szpitalu, to cały szpital otoczony wielką troską i dlatego chciałbym ich zachęcać, aby dalej to pielęgnowali” – powiedział ksiądz biskup, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

„Romowie są bardzo religijni, bardzo duże znaczenie ma u nich kult Matki Bożej i oni zawsze są w szczególny sposób z Matką Bożą. Oni mają specyficzną kulturę, można w nich dostrzec coś pozytywnego – jak tę wielką rodzinność, wspólnotę; gdy ktoś zachoruje, to są w stanie postawić namiot koło szpitala, by być razem z tym chorym. Są bardzo gościnni, radośni, mają wielki szacunek dla starszych, nikt do domu starców ojca czy matki nie pośle, są wielką rodzinną wspólnotą” – zaznaczył ks. Opocki.

Romowie mają w naszym kraju status mniejszości etnicznej. Przynależność do niej podczas przeprowadzonego w 2011 r. spisu powszechnego zadeklarowało blisko 17 tys. obywateli polskich. Według szacunków w Polsce mieszka 20-35 tys. osób posługujących się językiem romskim.

PAP

drukuj