30. rocznica Mszy Świętej Pojednania

W Krzyżowej odbyły się obchody 30. rocznicy Mszy Świętej Pojednania. Dała ona początek nowego rozdziału współpracy między Polską i Niemcami.

Do wspólnej modlitwy 12 listopada 1989 r. w Krzyżowej stanęły delegacje Polski i Niemiec, aby wspólnie prosić o pokój i pojednanie.

– Po trzydziestu latach od tamtego wydarzenia jesteśmy ponownie na tym miejscu, żeby modlić się nadal o jedność i pokój między naszymi narodami, bo pokój i jedność to są Dary Boże, a o dary trzeba prosić i się modlić – podkreślił ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp Ignacy Dec.

Symbolicznym momentem historycznej modlitwy w Krzyżowej był uścisk na znak pokoju premiera Tadeusza Mazowieckiego oraz kanclerza Helmuta Kohla – przypomniał ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

To wydarzenie stanowiło kamień miliony w relacjach polsko–niemieckich i wpisuje się w takie wydarzenia jak list biskupów z 1965 roku. […] Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Polsce, że podała nam rękę w geście pojednania i nigdy tego nie zapomnimy. Dziękuje Polsko – mówił Rolf Nikel, ambasador RFN w Polsce.

Mszy Świętej rocznicowej w Krzyżowej przewodniczył ks. abp Alfred Nossol. To on trzydzieści lat temu wygłosił homilię. We wtorek podkreślił, że pojednanie polsko-niemieckie było wielkim błogosławieństwem i Europa nadal bardzo go potrzebuje.

– Europa, której takie naczelne wyzwanie, choć niby to niebezpieczne, ale nieodzowne dzisiaj sformułowane mogłoby brzmieć: otwierać drzwi, burzyć mury, budować mosty – akcentował ks. abp Alfons Nossol.

Do uczestników wydarzenia swoje listy skierowali premier Mateuszu Morawiecki oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

TV Trwam News

drukuj