fot. franciszkanie.pl

24 marca – Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy

Niedziela była w kościele obchodzona jako Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy – Świadków Wiary i Męczenników.

Po raz pierwszy dzień ten został zaproponowany w 1993 r. przez młodzieżowy ruch Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech na pamiątkę męczeńskiej śmierci biskupa San Salvadoru św. Oskara Arnulfo Romero.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik zwrócił uwagę na męczenników misjonarzy z Polski. Zaznaczył, że każdy z nas może być misjonarzem w swoim środowisku.

– ,,Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana” – mówił św. Jan Paweł II. Niektórzy za przekazywanie wiary oddali nawet życie. Przykładem tego są nasi franciszkańscy misjonarze w Peru czy Helenka Kmieć. W sposób szczególny módlmy się w intencji wszystkich misjonarzy, aby nie tracili odwagi w głoszeniu Chrystusa. My w swoim środowisku sami możemy być misjonarzami, choć czasem może to także kosztować – mówił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że także dzisiaj na całym świecie giną misjonarze.

Do obchodzonego w niedzielę Dnia Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach nawiązał też Ojciec Święty Franciszek.

Papież mówił, że obowiązkiem Kościoła jest pamięć o ,,współczesnej Kalwarii” misjonarzy, którzy giną i są prześladowani z powodu wiary. Apelował o modlitwę i rozwiązanie kryzysu w Nikaragui.

W ubiegłym roku na całym świecie zostało zamordowanych 40 misjonarzy. To prawie dwa razy więcej niż w roku 2017. Większość z zamordowanych w 2018 r. to księża – 35 osób.

RIRM

drukuj