fot. flickr.com

„24 godziny dla Pana” – w piątek i sobotę wielkopostna akcja

Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania rozpocznie się w piątek w wielu kościołach w całej Polsce w ramach wielkopostnej akcji „24 godziny dla Pana” – poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu.

Jak poinformowali autorzy komunikatu, akcja „24 godziny dla Pana” odbywa się z piątku na sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu, czyli Niedzielą Radości zwaną „Laetare”.

Akcję zainicjował papież Franciszek podczas specjalnego nabożeństwa pokutnego w Wielkim Poście 2014 roku, kiedy to sam najpierw przystąpił do spowiedzi, a następnie spowiadał innych.

W Bulli Misericordiae Vultus wydanej w kwietniu 2015 r. Ojciec Święty podkreślał, że wiele osób w Sakramencie Pokuty i Pojednania odnajduje często drogę powrotu do Pana Boga. W tegorocznym zaś orędziu na Wielki Post podkreślił, że droga do Wielkanocy wzywa nas „do odnowienia naszego oblicza i naszego serca chrześcijan przez pokutę, nawrócenie i przebaczenie, aby móc żyć pełnią łask Tajemnicy Paschalnej”.

„Za Ojcem Świętym Franciszkiem, w imieniu polskich biskupów, zachęcam wszystkich do skorzystania z możliwości adoracji oraz przystąpienia do sakramentu Pokuty i Pojednania. Akcja >>24 godziny dla Pana<< daje nam możliwość większego zaangażowania w nasze przeżywanie Wielkiego Postu. To wezwanie do spotkania się z Bożym Miłosierdziem, także dla tych, którzy dawno nie przystępowali do spowiedzi. Nie przegapmy tej okazji” – zachęcił cytowany w komunikacie ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Autorzy przypomnieli, że w Polsce bardzo popularną akcją stała się m.in. „Noc Konfesjonałów” realizowana w Wielkim Tygodniu. Spis kościołów, które się w nią włączają jest dostępny na stronie www.nockonfesjonalow.pl. Od dawna w polskich parafiach praktykowana jest również przedłużona spowiedź podczas rekolekcji wielkopostnych.

W diecezji świdnickiej Mszę św. na rozpoczęcie wydarzenia odprawi o godz. 18.00 w świdnickiej katedrze ks. bp Ignacy Dec. Następnie adoracja będzie prowadzona przez poszczególne parafie obu świdnickich dekanatów przez całą dobę do sobotniej Mszy św. o godz. 18.00.

Akcja „24 godziny dla Pana” odbędzie się także w czterech miejscach archidiecezji łódzkiej: w Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej w Łasku rozpocznie się nabożeństwem pokutnym o godz. 19.00 w piątek i zakończy Mszą św. o godz.18.00 w sobotę; w Bazylice Archikatedralnej i kościele Matki Bożej Bolesnej w Łodzi rozpocznie się nabożeństwem pokutnym o godz. 21.00 w piątek a zakończy Eucharystią o godz. 18.00 w sobotę; w kościele rektoralnym Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim akcję rozpocznie nabożeństwo pokutne w piątek o godz. 21.00, a zakończy Msza św. o godz. 18.00 w sobotę.

W archidiecezji gdańskiej w ramach akcji „24 godziny dla Pana” w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy Kolegiacie pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbędzie się nabożeństwo pokutne, które rozpocznie się w piątek o godz. 15.00. W inicjatywę włączy się również parafia Bożego Ciała w Gdańsku Morenie, gdzie czuwanie rozpocznie Droga Krzyżowa o godz. 19.00, po której odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Akcję zakończy Eucharystia o godz. 18.00 w sobotę.

Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z okazją do skorzystania z sakramentu pokuty odbędzie się także w kaplicy Chrystusa Króla przy kościele Ducha Świętego w Koszalinie. Od godz. 15.00 w piątek do godz. 15.00 w sobotę będzie można tu przystąpić do spowiedzi oraz modlić się przed Najświętszym Sakramentem.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl