19 marca Kościół katolicki obchodził uroczystość św. Józefa

Kościół katolicki obchodził dziś uroczystość św. Józefa, opiekuna Jezusa. Jest on patronem m.in.: małżonków i rodzin, rzemieślników, a także licznych zgromadzeń zakonnych. Szczególna czcią otaczają go franciszkanie.

Za jego wstawiennictwem modlą się m.in. cierpiący na choroby oczu czy osoby dotknięte bezdomnością.

Uroczystość jest świętem patronalnym m.in. Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach, które dziś obchodziło 15. rocznicę ustanowienia.

Eucharystii przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W homilii wskazywał, że św. Józef jest wzorem wiary i oddania Panu Bogu.

– To, co wiemy o Józefie, to to, że zwłaszcza w momentach trudnych i niełatwych był otwarty na Boży głos. Św. Józef dał się Bogu prowadzić i robił wszystko dokładnie jak mu Pan Bóg, poprzez anioła, polecał. Tak było wtedy, kiedy w Betlejem pojawiło się niebezpieczeństwo, iż oto Herod zagraża życiu dzieciątka. Pojawia się anioł, który we śnie mówi Józefowi „Wstań. Weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu. Pozostań tam aż ci powiem, bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

W Polsce początki kultu św. Józefa sięgają przełomu XI i XII wieku. Główne sanktuarium, ze słynącym łaskami wizerunkiem św. Józefa znajduje się w Kaliszu.

RIRM

drukuj