100. rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Loretanek

W Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, koło Warszawy, odbyły się uroczystości odpustowe. W tym roku zbiegły się one z setną rocznicą powstania Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Uroczystej Eucharystii w Loretto przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Ksiądz arcybiskup podkreślał, że tegoroczna uroczystość łączy się z dziękczynieniem za sto lat działalności apostolskiej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, które założył bł. ks. Ignacy Kłopotowski.

– Dziękujemy Siostrom Loretankom za ich pracę, a przede wszystkim za ich apostolstwo słowem drukowanym – mówił ks. abp Salvatore Pennacchio.

Siostry Loretanki wydają wiele książek i pism. To m.in. miesięczniki, takie jak „Anioł Stróż” i „Różaniec”. Siostry Loretanki współpracują ze zgromadzeniami, m.in. ze Zgromadzeniem Najświętszego Odkupiciela. Posługują m.in. w centrali Radia Maryja w Chicago. Podczas niedzielnej uroczystości ks. abp Salvatore Pennacchio przekazał pozdrowienie od Ojca Świętego Franciszka.

– Zanieście do swoich domów i wspólnot serdeczne pozdrowienie od papieża Franciszka, który niestrudzenie powierza się modlitwom wiernych. Zanieście przesłanie o Matce Jezusa, która jest zawsze naszą Wspomożycielką – oznajmił nuncjusz apostolski w Polsce.

Matka generalna zgromadzenia sióstr Loretanek, siostra Aniceta Borowska, skierowała specjalne podziękowania do wiernych, kapłanów, a także nuncjusza apostolskiego w Polsce.

– Dziś radość sióstr Loretanek jest bardzo wielka, bo u początków Zgromadzenia stał nuncjusz apostolski Achilles Ratti, który wraz z bł. ks. Ignacym Kłopotowskim omawiał charyzmat i strój Loretanek. A dziś na świętowanie stulecia Zgromadzenia mamy to szczęście, że pośród nas jest nuncjusz ks. abp Salvatore Pennacchio – podkreślała s. Aniceta Borowska.

Po zakończonej Mszy św. ks. abp Salvatore Pennacchio otworzył jubileuszową wystawę.

TV Trwam News

drukuj