PAP/Jacek Bednarczyk

Związkowcy z JSW wnioskują o rozpoczęcie rozmów płacowych

Trzy wiodące organizacje związkowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej: „Solidarność”, „Kadra” oraz Federacja Związku Zawodowego Górników chcą rozpoczęcia rozmów płacowych. Odpowiednie pismo w tej sprawie wpłynęło do zarządu Spółki.

Polska Grupa Górnicza 28 lutego miała manifestować Warszawie. Manifestacji jednak nie będzie.

– Zapowiadane referendum i manifestacja w Warszawie 28 lutego się nie odbędą – poinformował kilka dni temu wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Obie strony osiągnęły porozumienie. Górnicy domagali się 12 proc. procentowej podwyżki.  Dostaną 6 procentową. I choć głośno mówi się o kompromisie, górnicy ze swojego postulatu nie zrezygnowali.

– Powrót do rozmów płacowych nastąpi we wrześniu tego roku – powiedział Jacek Sasin.

Teraz głos w sprawie wzrostu wynagrodzeń zabrali górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Związkowcy wnieśli do zarządu pismo z propozycją spotkania.

„W 2019 roku wynagrodzenie za dni robocze praktycznie nie wzrosło, była wypłacona jedynie premia jednorazowa”napisali związkowcy.

Przedstawiciele trzech wiodących organizacji związkowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przytoczyli także dane dotyczące wielkości inflacji i wzrostu płac w gospodarce narodowej. Żadnych konkretnych oczekiwań jednak nie sformułowali. Rzecznik spółki Sławomir Starzyński zapewnił, że zarząd odniesie się do pisma, ale dopiero po jego analizie.

TV Trwam News

drukuj