fot. episkopat.pl

Związek Polaków na Białorusi: do szkoły polskiej w Grodnie przyjęto 86 dzieci

Według informacji Związku Polaków na Białorusi (ZPB), do szkoły polskiej w Grodnie przyjęto już 86 pierwszoklasistów – powiedziała Andżelika Borys, szefowa ZPB. Jak podkreśliła, jest to „pozytywna informacja”.

„Oznacza to, że w tym roku w państwowej szkole z nauczaniem w języku polskim w Grodnie utworzone zostaną trzy klasy pierwsze” – zauważyła Andżelika Borys.

Oceniła, że jest to zasługa Ambasady RP w Mińsku, która podjęła starania na rzecz przyjęcia do szkoły wszystkich chętnych.

Wcześniej Andrzej Poczobut, działacz ZPB i dziennikarz, informował, że w szkole w Grodnie nie przyjęto podań od wszystkich zgłaszających się.

„Przyjęto do pierwszej klasy tylko 58 osób. Od nich wzięto podanie i cały pakiet dokumentów” – napisał Andrzej Poczobut na Facebooku 12 czerwca. Odmówiono około 30 osobom.

Andrzej Poczobut wyraził opinię, że władze odgórnie ustalają, ile powstanie pierwszych klas i nie biorą pod uwagę rzeczywistej liczby chętnych, w związku z czym od pięciu lat część dzieci nie może się dostać do szkół polskich. Tymczasem, jak argumentował, „zainteresowanie nauką polskiego rośnie, a liczba uczniów pobierających ją w państwowym systemie oświaty co roku się kurczy”.

Na Białorusi działają dwie państwowe szkoły – w Grodnie i Wołkowysku, w których językiem nauczania jest polski. Powstały jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku dzięki staraniom i środkom finansowym strony polskiej.

Według informacji przekazanej przez Andżelikę Borys, w Wołkowysku nie ma problemów z przyjmowaniem chętnych i – podobnie jak w poprzednich latach – mają tam zostać utworzone dwie klasy pierwsze.

W kończącym się roku szkolnym w grodzieńskiej placówce działały trzy klasy pierwsze.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl