fot. https://pl-pl.facebook.com/Kurpie.org/photos/a.175455532647958/1456476797879152/?type=3&theater

Związek Kurpiów i Muzeum Kultury Kurpiowskiej wydały książkę z kurpiowskimi legendami – po polsku i angielsku

Najbardziej znane kurpiowskie legendy – po polsku i w tłumaczeniu na angielski – znalazły się w najnowszej książce wydanej przez Związek Kurpiów i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wydane w grudniu „Kurpie. Legendy i opowieści. Legends and folk tales” mają służyć promocji kultury kurpiowskiej w kraju i za granicą.

W książce znajduje się 50 opowieści, do każdej dołączony jest krótki słowniczek oraz komentarze. Książka jest ilustrowana zarówno kolorowymi jak i czarno-białymi ilustracjami, a ważnym elementem graficznym wydawnictwa są też kurpiowskie wycinanki autorstwa Jadwigi Niedźwieckiej. Są też mapy pokazujące, gdzie znajdują się Kurpie.

„Jest to pierwsze w historii wydanie polsko–angielskie legend kurpiowskich (…) To wielkie i ważne dla regionu, ale także całej Polski, dla promocji Kurpi i Polski w świecie wydawnictwo, powstało dzięki zaangażowaniu, najczęściej społecznemu, wielu osób i instytucji” – podkreśla prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb.

W książce można poznać historie o tym, skąd się wziął bursztyn czy mowa kurpiowska, o kurpiowskim skarbie, opowieści o Kurpiku i Jezusie, legendy z Dylewa, Kadzidła, Wykrotu, poczytać opowieści „O diable, co go chłop szukał”, „Łomżyński szlifierz bursztynu”, „Jednorożec”, „Legenda o obrazie Matki Boskiej z kościoła w Baranowie”, „Ostrołęcka legenda wigilijna”.

Wydawnictwo jest dedykowane przyjaciołom Kurpiów i Kurpiowszczyzny w kraju i za granicą.

Wydanie książki obok sponsorów komercyjnych wsparły: gmina Kadzidło, nadleśnictwa Ostrołęka i Parciaki.

Związek Kurpiów działa na rzecz integracji i promocji Kurpiowszczyzny, kultury regionu. Organizuje m.in. olimpiadę wiedzy w Kurpiach, wydawał kurpiowski słownik ilustrowany, elementarz do nauki dialektu kurpiowskiego, angażuje dzieci i młodzież w konkursy plastyczne np. na kartkę świąteczną z wykorzystaniem wycinanki kurpiowskiej. Honoruje również zasłużonych za działalność na rzecz Kurpiów i Kurpiowszczyzny.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl