fot. kompozycja własna | źródło: wikipedia.org

Znamy wyniki konkursu „Epizody Niepodległości – Żołnierze Wyklęci”

„Epizody Niepodległości – Żołnierze Wyklęci” to konkurs historyczny zorganizowany przez OHP w Lublinie. W piątek poznaliśmy jego wyniki.

W piątek poznaliśmy wyniki konkursu historycznego „Epizody Niepodległości – Żołnierze Wyklęci”. Brał w nim udział m.in. szesnastoletni Michał Jakubowski z Technikum nr 30 w Warszawie, który poprzez komiks przybliżył postać por. Tadeusza Ośki.

– Zdecydowałem się, ponieważ mój pan wychowawca mi o nim powiedział, zachęcił mnie, żebym wziął w niej udział. To jest historia Żołnierza Wyklętego Tadeusza Antoniego Ośki, który przeprowadził akcję na Śniadeckich – mówił.

Innym z uczestników konkursu był Bartłomiej Półgrabski, uczeń Szkoły Podstawowej im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej w Izdebnie Kościelnym.

– Zaprezentowałem pracę z kategorii komiks, dostałem za to drugie miejsce. Jest to komiks o Hieronimie Dekutowskim „Zaporze”. M.in. mam komiks o tej postaci, o Żołnierzach Wyklętych i postanowiłem zaczerpnąć z tego trochę informacji – podkreślił Bartłomiej Półgrabski.

Konkurs „Epizody Niepodległości – Żołnierze Wyklęci” zgromadził uczestników z całej Polski.

– Mieli wyrazić za pomocą grafiki, rysunku, komiksu, pracy literackiej bądź innej – np. multimedialnej, swoją opowieść o wybranym bohaterze, o jakimś epizodzie walk Żołnierzy Niezłomnych o wolność ojczyzny – wyjaśnił historyk dr Piotr Gawryszczak.

Podczas uroczystości odczytane zostały wiersze lubelskiego poety Marka Miszczaka, autora tomiku „Ziarno. Rzecz o Niezłomnych”.

– Tak, jak u „Uskoka” każda konspiracja musi być głęboka, niech zapadnie w teren, znajdzie cztery kąty i niech w boju wytrwa rok 25 – mówił litarat.

Poeta podarował dla Radia Maryja 250 tomików, które dziś wraz z pielgrzymką z Lublina udającą się na rocznicę powstania Radia Maryja, dotrą do Torunia.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl