fot. PAP

Żłobek drugim domem polskich dzieci

Najmłodsze polskie dzieci spędzają coraz więcej czasu bez rodziców. Roczne dzieci i dwulatki przebywają w żłobkach o 12 godzin tygodniowo więcej niż ich rówieśnicy z innych krajów UE.

Średnio przebywają w tych placówkach – 39 godzin. Polska zajmuje pod tym względem drugie miejsce od końca w Europie. Gorzej jest tylko w Portugalii.

Najmłodsze maluchy średnio na 8 godzin dziennie są oddawane do żłobków – wynika z raportu organizacji Eurydice. Według Głównego Urzędu Statystycznego 35 proc. żłobków pracuje nawet 10 godzin na dobę.

Prof. dr hab. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie z KUL-u, powiedziała, że przy zmieniających się warunkach społeczno-ekonomicznych nie wolno zapomnieć, że to człowiek jest największą wartością. Im młodsze dziecko oddawane pod opiekę obcych osób tym więcej zagrożeń dla jego rozwoju.

– Dziecko w żłobku to dziecko, które w przyszłości może być kaleką emocjonalnym, ponieważ nie jest w stanie ogarnąć swoją pojemnością emocjonalną  wielu osób na raz. W  sytuacji, kiedy odmawia się dziecku stałej obecności matki i ojca, a w jego obecności zaczynają zmieniać się różni ludzie, to takie dziecko nie ma możliwości wykształcić w sobie umiejętności przywiązania się do osoby kochanej. To właśnie dom rodzinny powinien pomagać swoim dzieciom w kształtowaniu zdolności do miłości –zwraca uwagę prof. Urszula Dudziak.

W 2013 r. do żłobków uczęszczało mniej niż 5 proc. dzieci. Rok wcześniej było ich niecałe 4 proc. Według ekspertów żłobek w Polsce ma głównie pomóc matce szybko wrócić do pracy, a rzadko jest postrzegany jako miejsce twórczego rozwoju dziecka.

RIRM

drukuj