Zespół Śląsk wpisze się w tegoroczne rocznice, m.in. Rok Stanisława Hadyny

W obchody Roku Stanisława Hadyny, jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki czy rocznicę 100-lecia wybuchu powstań śląskich – wpisze się w najbliższym sezonie artystycznym Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Jak wynika z informacji zespołu, jego aktywność obejmie też m.in. koncerty nawiązujące do 100-lecia odzyskania niepodległości, ale też 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Prócz występów i działań edukacyjnych pojawić się ma też nowa płyta; zaplanowano wystawy, konferencje naukowe oraz tematyczne spotkania szkół.

Decyzją Sejmiku Woj. Śląskiego poprzedniej kadencji 2019 r. został ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny. Obchody 100-lecia urodzin swojego założyciela Zespół „Śląsk” zainaugurował 4 stycznia, koncertem w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Wiśle z udziałem prezydenta RP i jego małżonki.

Kolejne koncerty poświęcone Hadynie odbędą się w Trzyńcu na Zaolziu (25 maja), wiślańskim amfiteatrze jego imienia (30 sierpnia) czy – koncert kameralny z zaproszonymi gośćmi – w Koszęcinie (24 września). Duże, galowe koncerty odbędą się w siedzibie zespołu z końcem czerwca (Święto „Śląska”), 2-8 września oraz w 100. rocznicę urodzin Hadyny 25 września.

Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, będących formą uczczenia pamięci Stanisława Hadyny, znajdą się koncerty w całej Polsce, w tym edukacyjne dla dzieci i młodzieży, ze specjalnym programem. W atrakcyjnej dla młodego widza multimedialnej formie „lekcji hadynowskiej” „Śląsk” ma przypominać, kim był i co po sobie zostawił założyciel zespołu.

Koncerty edukacyjne odbędą się m.in. w szkołach z tzw. Rodziny Szkół Hadynowskich w Chorzowie, Frydku, Piekarach Śląskich, Bystrzycy na Zaolziu i w Warszawie, od lat pielęgnujących pamięć o Hadynie – pod egidą zespołu. Placówki te będą miały też we wrześniu coroczne spotkanie – zlot szkół hadynowskich – w siedzibie „Śląska”, w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie.

Twórczość patrona zespołu zostanie wyeksponowana podczas XXVI edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie utworów Hadyny i pieśni powstańczych (na 100-lecie wybuchu powstań śląskich). Życiu i twórczości Hadyny poświęcony będzie też finał odbywającego się w ramach Święta Edukacji Regionalnej konkursu „Edukacja regionalna w szkole”.

Ponadto, zaplanowano reedycję filmu biograficznego o Hadynie „W pogoni za wiosną” oraz wydanie płyty zawierającej jego najpopularniejsze kompozycje i opracowania muzyczne. Założyciel zespołu będzie bohaterem kilku wystaw, m.in. mobilnej ekspozycji, prezentowanej podczas koncertów i wydarzeń. W koszęcińskim pałacu na ukończeniu są prace nad salą pamięci Hadyny.

W ramach ustanowionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Roku Stanisława Moniuszki artyści w marcu przygotują płytę z jego twórczością sakralną. Moniuszkowskie koncerty w 2019 r. zaplanowano m.in. w Łodzi, Kudowie Zdroju, na Jasnej Górze, w Zielonej Górze czy w Wilnie. W październiku w Koszęcinie odbędzie się Dzień Stanisława Moniuszki.

„Śląsk” zamierza też aktywnie uczestniczyć w celebrowaniu rocznic powstań śląskich, dysponując programem z pieśniami powstańców górnośląskich. Wydana w 2007 r. płyta „Idą Powstańcy”, zawierająca 19 utworów z pierwszej antologii śląskich pieśni powstańczych opracowanej przez prof. Adolfa Dygacza, zostanie uzupełniona o utwory w opracowaniach Ireneusza Łojewskiego.

W siedzibie zespołu udostępnione zwiedzającym będą okolicznościowe wystawy przygotowane przez Muzeum Powstań Śląskich czy katowicki oddział IPN. Zespół zastrzega, że wszystkie koncerty i wydarzenia dedykowane powstańczym rocznicom będą łączone z kontynuacją obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – i patriotycznym programem „Pieśń o Ojczyźnie”.

W 100-lecie wybuchu pierwszego powstania śląskiego planowany też jest w Koszęcinie ogólnopolski zlot szkół noszących imię Powstańców Śląskich, Wojciech Korfantego i innych bohaterów okresu – w formie kilkudniowego biwaku z zajęciami historycznymi, edukacyjnymi i artystycznymi. Zlot ma odbyć się w czerwcu br., w ramach Święta Edukacji Regionalnej.

„Śląsk” ma włączyć się ponadto w wydarzenia związane z 100. rocznicą nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Oprócz dużej trasy koncertowej po Japonii (na przełomie października i listopada) „Śląsk” wystąpi m.in. dla członków japońskiego chóru „Sakura”, podczas jego majowej wizyty w Polsce. Planowane są też: koncert pianistki Miho Kurihary i solisty „Śląska” Piotra Nikla oraz udział zespołu w wystawieniu japońskiej opery na deskach Opery Krakowskiej.

Prócz tego zespół ma zaplanowane inne koncerty, kanadyjsko-amerykańską trasę koncertową (w grudniu), premierę widowiska z udziałem baletu do muzyki Wojciecha Kilara pt. „Exodus” (w kwietniu) oraz coroczne imprezy plenerowe w Koszęcinie („Święto Śląska” w czerwcu, Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” w maju, Międzynarodowy Konkurs Powożenia Tradycyjnego w sierpniu czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny we wrześniu).

„Śląsk” będzie też kontynuował liczne działania edukacyjne – realizowane przez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej (warsztaty artystyczne na miejscu i wyjazdowe, dla dzieci i seniorów, letnie szkoły tańców narodowych i tańca współczesnego, warsztaty doskonalące dla nauczycieli i instruktorów, wycieczki, festiwale i przeglądy). Szczegóły przedsięwzięć będą na bieżąco aktualizowane na stronie zespolslask.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych.

PAP/RIRM

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl