PAP/Paweł Supernak

Zderzenie kulturowe w Unii Europejskiej

Zakończyła się dwudniowa konferencja pod hasłem „Zderzenie kulturowe w Unii Europejskiej. Czy Polska ma szansę?” Wydarzenie zorganizowała grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Drugiego dnia konferencji politycy, dziennikarze, publicyści, naukowcy, a także duchowni próbowali odpowiedzieć na pytanie: Jakie miejsce i jaką przyszłość ma chrześcijaństwo w konflikcie kulturowym?

– Po raz kolejny to nasza religia jest w centrum zderzenia kulturowego, jest solą w oku neomarksistów, dlatego zastanawiamy się, jak w tej sytuacji powinien zachować się Kościół, ale także świeccy, którzy są częścią tego Kościoła – podkreślił Patryk Jaki, europoseł Solidarnej Polski.

Dopóki trwa w nas chrześcijaństwo, trwa w nas tożsamość autentycznie europejska – wskazywał ks. prof. Paweł Bortkiewicz. [czytaj więcej] 

– Patrząc na istotę walki, która jest walką o Boga i człowieka, chrześcijaństwo ma do zaproponowania to, co najcenniejsze – Boga, który stał się człowiekiem, Jezusa Chrystusa. To jest bardzo ogólne stwierdzenie, ale za tym idzie konkret, bo za tym idzie rozumienie człowieka, pogłębione rozumienie małżeństwa, rodziny i całego świata wartości, które z tej rzeczywistości Jezusa Chrystusa wynika –  wyjaśnił duchowny.

W cywilizacyjnym sporze ważna jest też ochrona rodziny i małżeństwa, która zmaga się z kryzysem wynikającym ze zmian kulturowych – podkreślił Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.

– Toczy się wojna o rodzinę, ale jednocześnie jestem optymistą i uważam, że wprowadzając pewne narzędzia, myśląc o polityce
„Family Mainstreaming”, myśląc o pewnej odbudowie więzi narodowych czy rodzinnych, mamy szansę tę wojnę wygrać – dodał Marek Grabowski.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów działa w Parlamencie Europejskim. Jej członkiem jest Prawo i Sprawiedliwość. Wydarzenie swoim patronatem objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

TV Trwam News

drukuj