By Jroepstorff - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59591595

Polscy bohaterowie nie będą usunięci z głównej wystawy Muzeum II Wojny Światowej

Polscy bohaterowie nie będą usunięci z największej muzealnej inwestycji w historii Polski – tak do wyroku sądu odniosły się obecne władze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Gdański Sąd Okręgowy oddalił w ub. czwartek powództwo dotyczące kilkunastu zmian na wystawie głównej. Byli dyrektorzy muzeum domagali się usunięcia z ekspozycji polskich bohaterów i historycznych symboli z czasów II wojny światowej.

Chodzi m.in. o wizerunki rotmistrza Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe, Ireny Sendlerowej czy rodziny Ulmów. Sąd oddalił też m.in. żądania ws. usunięcia z wystawy polskiej flagi narodowej ocalonej w okupowanym przez Sowietów Lwowie.

Wyrok na konferencji prasowej skomentował dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki.

– Wyrok oddalił aż 26 z 28 żądań powodów. Z 17 zmian na ekspozycji głównej, które były przedmiotem tego postępowania, 16 zostało oddalonych, co oznacza, że udało nam się obronić polskich bohaterów przed zagrożonym usunięciem ich z największej muzealnej inwestycji w historii Polski. (…) Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał nasze racje. W pozostałych elementach będziemy apelować – powiedział dr Karol Nawrocki.

Spośród wszystkich żądań gdański sąd uwzględnił jedno, dotyczące usunięcia z wystawy filmu produkcji Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Niezwyciężeni”.  Oddalone zostały żądania ws. publikacji przeprosin w prasie i na stronie internetowej gdańskiego muzeum. Proces trwał od 2018 roku.

RIRM

drukuj