Zbiórka odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Kosowa

Zbiórkę odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Kosowa rozpoczęła poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Z prośbą o pomoc zwrócili się do fundacji polscy żołnierze.

W ostatnich latach podobne zbiórki „Redemptoris Missio” organizowała z myślą o dzieciach z Afganistanu. W zeszłym roku na prośbę żołnierzy fundacja podarowała kosowskim dzieciom wózki inwalidzkie.

Jak poinformowała wiceprezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska, zbierane są przybory szkolne, pomoce naukowe, ale także mało używana i wyprana odzież. Dary zabiorą na początku sierpnia żołnierze jadący konwojem z Bydgoszczy do Kosowa.

To młode państwo boryka się z wieloma problemami ekonomicznymi. Jest jednym z najbiedniejszych państw w Europie, bezrobocie w Kosowie wynosi 45 proc. Polscy żołnierze realizują tam misję o charakterze stabilizacyjnym – podała Janiec-Palczewska. 

Wiceprezes fundacji powiedziała, że według relacji stacjonujących w Kosowie polskich żołnierzy mieszkający w tamtejszych wioskach ludzie często żyją w skrajnej nędzy, dzieci nie mają butów, zaś szkoły nie posiadają żadnego wyposażenia.

Janiec-Palczewska powiedziała, że fundacja przekaże też do Kosowa zebrane wcześniej środki opatrunkowe i akcesoria medyczne. O nie również proszą polscy żołnierze.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” działa od 1992 roku. Fundacja jest m.in. organizatorem akcji „Ołówek dla Afryki”, w ramach której zbierane są ołówki i długopisy dla afrykańskich dzieci.

Wysłała tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu. Prowadzi też akcję „Puszka dla maluszka”: zbiórkę puszek po napojach na zakup leków ratujących życie dzieci w Afryce oraz zbiórkę okularów, które trafią na misje.

PAP

drukuj