Zatrzymano 357 cudzoziemców z grupy przestępczej

Filipińska policja poinformowała o wielkiej operacji, w ramach której zatrzymano w czwartek 357 cudzoziemców, podejrzanych o dokonywanie oszustw. Ofiarami przestępców byli Tajwańczycy i obywatele ChRL. 

 

Szef wydziału śledczego filipińskiej policji Samuel Pagdilao powiedział, że zatrzymani – w większości również Tajwańczycy i Chińczycy – byli członkami operującej z Filipin zorganizowanej grupy przestępczej, która – podszywając się pod policję, prokuraturę i firmy ubezpieczeniowe – „ostrzegała” swe ofiary, że ich konta bankowe są wykorzystywane do prania pieniędzy i finansowania terrorystów. Na właścicieli kont wywierano presję, nakłaniając ich do transferu pieniędzy na rachunek, podany przez oszustów.

Bliższych danych na temat metod działania przestępczej grupy na razie nie ujawniono. Nie wiadomo też, ilu ludzi i na jakie sumy przestępcom udało się oszukać.

Zatrzymań dokonano w ramach skoordynowanej akcji, podczas której policjanci wkroczyli równocześnie do 20 domów w Manili i pobliskim mieście Antipolo – poinformował Pagdilao. Szef prezydenckiej komisji do walki z przestępczością zorganizowaną Paquito Ochoa podkreślił, że była to największa na Filipinach tego rodzaju operacja przeprowadzona w ciągu jednego dnia.

RIRM/PAP

drukuj