fot. twitter.com/ARiMR_oficjalne

Zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami od teraz w wersji cyfrowej

Zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami od teraz można uzyskać bez wizyty w Urzędzie Skarbowym. Umożliwia to nowa internetowa usługa, którą uruchomił resort przedsiębiorczości i technologii we współpracy z Ministerstwem Finansów. Po dokument mogą sięgać prowadzący działalność gospodarczą oraz banki dla celów kredytowych.

Aby uzyskać zaświadczenie online, należy założyć konto na portalu Biznes.gov.pl. Tam dostępne są odpowiednie formularze, które zainteresowany musi wypełnić. Urząd w ciągu siedmiu dni odpowie na złożony wniosek. Opłata skarbowa za wydanie dokumentu wynosi 21 zł.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz podkreśla, że rozwiązanie jest dużym udogodnieniem dla przedsiębiorców.

– Możliwość pobierania zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami przez przedsiębiorców to jeden z postulatów, które zawarliśmy w Konstytucji dla Biznesu, a konkretnie w nowelizacji ustawy o centralnej ewidencji informacji o działalności gospodarczej. Dzięki temu udogodnieniu wprowadzonemu przez Ministerstwo Finansów przedsiębiorca za sprawą portalu Biznes.gov.pl będzie takie zaświadczenie mógł pobrać. Dzisiaj zajmuje mu to kilka dni i musi to zrobić manualnie pukając od drzwi do drzwi. Dzięki tej drobnej zmianie likwidujemy tę uciążliwość i sprawiamy, że przejście z Polski papierowej do Polski cyfrowej, staje się coraz bardziej realne – mówi Jadwiga Emilewicz.

Za pośrednictwem nowego portalu zainteresowany uzyska nie tylko zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Można również m.in. zarejestrować kasę fiskalną oraz wysłać zawiadomienia o niej.

RIRM

drukuj