fot. PAP/EPA

Z. Rau na spotkaniu w Rydze podkreślił, że NATO musi wysłać jednoznaczny sygnał, iż żadna agresja nie jest akceptowalna

Szef MSZ Zbigniew Rau na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO podkreślał, że Sojusz musi wysłać jednoznaczny sygnał, iż żadna agresja nie jest akceptowalna i że jest gotowy podjąć zdecydowane środki odstraszania i obrony, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich członków – przekazał rzecznik resortu Łukasz Jasina.

Minister Zbigniew Rau wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, które odbyło się w dniach 30 listopada – 1 grudnia w Rydze. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina w komunikacie wskazał, że jednym z głównych tematów rozmów były aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa Sojuszu i obszaru euroatlantyckiego w związku z aktywnością wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, a także kryzysem na granicy polsko-białoruskiej.

„W swojej wypowiedzi minister Zbigniew Rau podkreślił, że Sojusz musi wysłać jednoznaczny sygnał, że żadna agresja nie jest akceptowalna i Sojusz jest gotowy podjąć zdecydowane środki odstraszania i obrony, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich członków. Ministrowie zgodzili się, że wobec agresywnej postawy Rosji konieczne jest utrzymanie jedności i solidarnej postawy całego Sojuszu” – relacjonował Łukasz Jasina.

Zaznaczył, że spotkanie ministrów spraw zagranicznych stanowiło także okazję do refleksji nad nową Koncepcją Strategiczną oraz skonsultowania przygotowań do przyszłorocznego szczytu NATO w Madrycie.

„Wobec pogarszania się sytuacji bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim minister Zbigniew Rau apelował o wzmocnienie kluczowej roli NATO w zakresie obrony kolektywnej” – zauważył rzecznik MSZ.

Łukasz Jasina poinformował też, że szefowie dyplomacji państw NATO spotkali się ze swoimi odpowiednikami z Gruzji i Ukrainy, aby zapewnić ich o wsparciu NATO dla obu krajów oraz omówić wspólne działania wobec napiętej sytuacji na wschodzie Europy.

„Sojusznicy przedyskutowali także wnioski wyciągnięte z zaangażowania NATO w Afganistanie oraz bieżącą sytuację na Bałkanach Zachodnich. W tej ostatniej sesji wzięli też udział ministrowie spraw zagranicznych z Finlandii i Szwecji oraz Wysoki Przedstawiciel UE” – podał w komunikacie Łukasz Jasina.

Na marginesie obrad minister Zbigniew Rau odbył spotkania dwustronne ze swoimi odpowiednikami z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji oraz Islandii.

„Z szefową dyplomacji Wielkiej Brytanii Lizz Truss, omówił dalsze brytyjskie wsparcie na granicy z Białorusią oraz działania, jakie należałoby podjąć wobec zagrożeń dla środowiska bezpieczeństwa, w szczególności względem postawy Rosji” – poinformował rzecznik MSZ.

Rozmowa z ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuelem Albaresem koncentrowała się – dodał Łukasz Jasina – na możliwości pogłębienia współpracy dwustronnej, zwłaszcza w sprawach politycznych, ekonomicznych i obronnych.

„Spotkanie z minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde było okazją do wymiany informacji na temat przewodnictwa w OBWE. W rozmowie z minister spraw zagranicznych Islandii, Thordis Kolbrun Gylfadottir szef polskiej dyplomacji również przedstawił główne założenia polskiego przewodnictwa w OBWE, a także omówił możliwości rozwoju współpracy dwustronnej” – poinformował Łukasz Jasina.

PAP

drukuj