fot. wPolityce.pl

XXIV Targi Wydawców Katolickich: Feniks dla prof. Andrzeja Nowaka

Tegoroczną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks otrzymał prof. Andrzej Nowak – ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia odbywających się w Warszawie XXIV Targów Wydawców Katolickich. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Muzeum Niepodległości i ks. abp Henryk Hoser.

W uroczystości, która zainaugurowała dziś na warszawskim Zamku Królewskim XXIV Targi Wydawców Katolickich, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i kościelnych.

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników i organizatorów targów, jest „to ważne wydarzenie”, skupiające autorów i wydawców „reprezentujących duchowość i wartości, które od ponad tysiąca lat kształtują naszą narodową tożsamość, przenikają naszą społeczną świadomość i budują nasze kulturowe dziedzictwo”.

Andrzej Duda zaznaczył, że „historia polskiej myśli jest w dużej mierze związana z historią Kościoła, a wiele ważnych postaci w dziejach polskiej nauki i literatury to duchowni i pisarze katoliccy”.

„Również dziś książka katolicka jest nośnikiem postaw, które budują nasze społeczeństwo. Cieszę się, że ten ważny i potrzebny segment polskiego rynku wydawniczego ma się dobrze i wciąż się rozwija” – dodał.

Jak przypomniał prezydent, jednym z motywów przewodnich tegorocznych targów jest stulecie odzyskania niepodległości.

„Ten wielki, narodowy jubileusz jest dobrą okazją, by przypomnieć, że Kościół był zawsze blisko spraw Rzeczypospolitej” – ocenił.

Jak dodał, w tym roku Kościół obchodzi także rok św. Stanisława Kostki – patrona Polski, a obie rocznice „to przecież dwie strony tego samego, jubileuszowego medalu”.

„Tym, co je łączy są przede wszystkim wspólne wartości. Wśród nich solidarność i poszanowanie godności osoby ludzkiej, o której tak często mówił i pisał nasz wielki rodak, święty Jan Paweł II” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent pogratulował także laureatom tegorocznej Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2018 i wskazał, że wśród dotychczasowych nagrodzonych są „najważniejsi polscy teolodzy i myśliciele ostatnich dziesięcioleci”.

List okolicznościowy napisał także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który zaznaczył, że bardzo cieszy go, iż „to ważne i wartościowe wydarzenie wpisało się na stałe w kulturalny pejzaż naszej stolicy”.

„Stanowi bowiem prawdziwe święto książki religijnej, ukazujący jej świat zasług, wartości w świetle ewangelicznego przesłania, które od ponad tysiąca lat kształtuje wizerunek naszej ojczyzny” – podkreślił.

Jak dodał, jest przekonany, że „również podczas tegorocznej edycji targów, zarówno wydawcom jak i odwiedzającym, towarzyszyć będzie szczególna atmosfera”.

„Coroczne spotkania bowiem to promocja czytania uważnego i pogłębionego, budzącego głębokie refleksje i nadającego odpowiednią rangę pracom publikowanym przez oficyny katolickie” – wskazał Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu także pogratulował tegorocznym laureatom Feniksów, a organizatorom wydarzenia życzył „kolejnego w dziejach tego przedsięwzięcia sukcesu, przede wszystkim w rozpowszechnianiu wielkiego, bogatego, wspaniałego, duchowego dziedzictwa, które przywołuje pamięć o naszej tożsamości”.

Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks otrzymał historyk prof. Andrzej Nowak. Tegoroczny laureat urodził się w 1960 r. w Krakowie. Jest historykiem, publicystą, kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii PAN. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 2011 r. Zajmuje się głównie historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jest znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich. Wielokrotnie uczestniczył w organizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego seminariach w Lucieniu. W październiku ub. roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Feniksy Diamentowe otrzymali z kolei Katolicki Uniwersytet Lubelski w stulecie istnienia oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Feniksem Srebrnym uhonorowano ks. arcybiskupa Henryka Hosera. Ogłoszono również laureatów trzech Feniksów Specjalnych. Są nimi: projekt Biblia Audio firmy Osorno oraz dwie książki – „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” Grzegorza Gortata, wydane nakładem wydawnictwa Bajka, oraz „Tragedia w Aleppo” Adama Bujaka, wydana nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Przyznano także nagrody Małego Feniksa, które co roku trafiają do „osób i instytucji szczególnie zasłużonych na polu promocji książek o tematyce religijnej w mediach”. W gronie laureatów znaleźli się: wydawnictwo Jedność – w stulecie powstania i działania, Katolicka Agencja Informacyjna – w 25-lecie powstania i działania, czasopismo „Któż jak Bóg” (Michaelici) – w 25-lecie powstania i działania, dziennikarka i redaktorka Brygida Grysiak, miesięcznik WPiS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka; dwumiesięcznik Jasna Góra oraz sekretarz i redaktorka tygodnika Idziemy Barbara Sułek-Kowalska.

Feniksy otrzymały także publikacje w 19 kategoriach.

170 wydawców z całego kraju, oficyn specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, prezentuje książki podczas XXIV Targów Wydawców Katolickich, które potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim.

PAP/RIRM

drukuj