fot. PAP

XV zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

W Gdańsku rozpocznie się dziś XV zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa  Diabetologicznego. Lekarze będą pracować nad założeniami narodowego programu walki z cukrzycą. Wyręczają oni w ten sposób Ministerstwo Zdrowia w tworzeniu kolejnej ustawy.

Po „cancer planie”, którego postulaty powiela pakiet kolejkowy, przyszedł czas na program zwalczania cukrzycy i jej powikłań. Projekt ustawy przygotowało Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Zakłada on monitorowanie zachorowań, poprawę diagnostyki, stworzenie centrów edukacji i wzmocnienie profilaktyki. W planie zapisano rejestry: cukrzyków, dzieci matek z cukrzycą ciążową oraz cukrzyc o podłożu genetycznym.

Prof. Leszek Czupryniak, diabetolog i prezes PTD, podkreśla, że idea narodowego programu polega właśnie na tym, że rząd przeznacza określoną ilość pieniędzy na realizację konkretnych zadań w obrębie danego problemu zdrowotnego. W dużym stopniu kupowany jest za nie sprzęt.

– Cukrzyca jest kolejnym dużym problemem zdrowotnym i chcemy wesprzeć rząd przygotowując program, by złożyć go do parlamentu, aby ten mógł nad nim dyskutować i skłonił rząd do przyjęcia takiego programu do realizacji. Szczegółowo w tym programie chodzi o to, aby zrealizować pewne działania, o których mówimy od lat, ale bez centralnego finansowania i wsparcia nie uda się ich zrobić – zaznaczył prof. Leszek Czupryniak.

Lekarze chcą przedstawić dokument w Sejmie 14 listopada, w Światowym Dniu Cukrzycy. Do tego czasu muszą uzbierać 100 tys. podpisów. W Polsce są już 3 mln cukrzyków, a kolejne 5 mln ma stan przedcukrzycowy.

RIRM

drukuj