fot. facebook.com

XI edycja projektu Kamienie Pamięci „Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej”

Trwa 11 edycja projektu Kamienie Pamięci „Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej”. Zgłoszenia do konkursu IPN należy wysyłać od końca stycznia.  Inicjatywa jest skierowana zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

„Kamienie Pamięci” to projekt edukacyjny. W tym roku ma na celu upamiętnienie osób, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz niepodległości Polski w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921. Uczestnik projektu powinien odtworzyć życiorys wybranego bohatera [zobacz więcej]. 

– Może to być osoba publiczna, żołnierz, oficer, jak również lekarz, pielęgniarka, harcerz. Osoba, która brała w jakikolwiek udział w tejże wojnie – mówi Anna Chmielewska-Metka z oddziału IPN w Poznaniu.

Chęć uczestnictwa w konkursie należy zgłosić do poznańskiego Instytutu do 31 stycznia. Zaś sprawozdanie i dokumentacje związaną z wybranym bohaterem do 29 marca. Należy zebrać np. fotografie, skany dokumentów czy pamiątki dotyczące wybranego bohatera. Portfolio można wzbogacić np. wywiadem z członkami rodziny bohatera, czy relacjami osób, które go znały. W konkursie może wziąć udział każdy.

– Jest skierowany do uczniów, harcerzy, osób dorosłych, grup kombatanckich, żołnierzy, jak również księży, ponieważ księża i zakonnice brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej – wskazuje Anna Chmielewska-Metka.

Wszelkie formy upowszechniania historii są ważną lekcją dla młodego pokolenia – podkreśla dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Kiedy jest coś takiego ciekawego w czym oni sami mogą uczestniczyć i mogą podjąć wysiłek, bo młodzi ludzie chętnie podejmują wysiłek, jeżeli widzą jego sens, to wtedy odnosimy sukcesy w zakresie wychowywania młodego pokolenia Polaków, polityki historycznej i kształtowania dobrej przyszłości naszego narodu – akcentuje.

Do zwycięstwa nad bolszewikami przyczyniło się m.in. to, że Polska posiadła jeden z najlepszych wywiadów, dzięki czemu Józef Piłsudski miał bezpośrednie i wiarygodne informacje o działaniach Sowietów. Sukces należy przypisać polskim żołnierzom.

– Swój obowiązek wykonali żołnierze od najniższego szarżą szeregowca do Józefa Piłsudskiego naczelnego wodza. […] Armii polskiej w 1920 roku nie można odmówić męstwa – podkreśla dr Artur Brożyniak, historyk z oddziału IPN w Rzeszowie.

Jak mówi dr Adam Pleskaczyński z oddziału IPN w Poznaniu, oddziały wielkopolskie odegrały potężną rolę w 1920 roku, choć stanowiły zaledwie od 10 do 15 procent składu osobowego armii.

– Natomiast były to odziały niezwykle waleczne, doskonale wyposażone, świetnie zorganizowane. […] Z raportu wywiadu wynikało, że Rosjanie najbardziej obawiali się oddziałów wielkopolskich – akcentuje historyk.

Społeczeństwo bardzo wspierało polskich żołnierzy. Organizowano m.in. armie ochotniczą, która wspomogła żołnierzy.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl