fot. twitter.com/PKPIntercityPDP

Wzrost cen biletów 

W wyniku rosnących cen paliwa i energii już wkrótce więcej zapłacimy za przejazdy koleją i komunikacją miejską. Podwyżki najprawdopodobniej nastąpią od nowego roku.

Inflacja, rosnące ceny paliwa i energii sprawiają, że przewoźnicy i miasta zarządzające komunikacją miejską martwią się rachunkami. Część z nich koszty przeżuci na pasażerów.

– Cena energii zmienia się z dnia na dzień na giełdach hurtowych związanych z jej zakupem i to w bardzo znaczący sposób odbija się na kondycji przedsiębiorstw związanych z koleją. W późniejszym czasie będzie się to odbijało na cenach biletów dla pasażerów – wskazuje Stanisław Moryc, ekspert ds. infrastruktury.

Ceny biletów już wzrosły w komunikacji miejskiej.  PKP SKM w Trójmieście dostało informacje, że od nowego roku cena za energie wzrośnie o ponad 40 proc.

– Uruchamiamy codziennie ponad 300 pociągów, ¾ z nich to pociągi elektryczne, a więc koszty energii trakcyjnej to poważna pozycja w naszym budżecie. Wiemy już, że w przyszłym roku za energię trakcyjną zapłacimy ponad 40 proc. więcej niż w roku bieżącym – podkreśla Tomasz Złotyś, rzecznik prasowy spółki PKP SKM w Trójmieście.

To, o ile mogą zdrożeć bilety za przejazdy koleją jeszcze nie wiadomo, zaznacza prezes zarządu PKP, Krzysztof Mamiński.

– Wrastające ceny energii spowodowane polityką klimatyczną i wzrostem cen certyfikatów emisyjności powoduje, że wzrastają koszty funkcjonowania każdej gałęzi przemysłu, w tym transportu. Jak wpłynie to na ostateczne nasze produkty trudno dziś powiedzieć, bo jesteśmy dopiero na etapie informacji o poziomie tego wzrostu – akcentuje Krzysztof Mamiński.

Być może pomoc z tarczy antyinflacyjnej sprawi, że podwyżki nie będą aż tak drastyczne.

TV Trwam News

drukuj