Wzrost aktywności zagranicznych inwestorów w Polsce

Wzrasta aktywność zagranicznych inwestorów w Polsce. W ubiegłym roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły blisko 13 mld euro. Do najważniejszych inwestorów w naszym kraju zaliczają się przede wszystkim firmy farmaceutyczne.

Inwestycje zagranicznych firm znacząco wpływają na rozwój polskiej gospodarki. Dlatego powstał program „Odpowiedzialny partner”, który opracowała Fundacja Republikańska. Ma on wyeksponować tych inwestorów, którzy mają najlepszy i największy wpływ na polską gospodarkę.

– Opracowaliśmy metodykę analizy wpływu inwestorów zagranicznych na polską gospodarkę i społeczeństwo. Analiza ta zawiera 21 kryteriów, mierników, które zgrupowane są w czterech kategoriach. Te kategorie to gospodarka i zakorzenienie, innowacyjność, kapitał ludzki, ochrona środowiska i społeczność lokalna – wyjaśnia Kamil Orzeł z Fundacji Republikańskiej.

Eksperci przekonują, że przy ocenie inwestycji warto brać pod uwagę nie ilość, ale jakość. Stąd obok programu „Odpowiedzialny partner” zostało stworzone także Badanie Oceny Wpływu Inwestora Zagranicznego.

– Kiedy w jakimś dialogu publicznym do przedstawiciela administracji centralnej przychodzi przedstawiciel inwestora zagranicznego z jakimś raportem, który pokazuje jak olbrzymi, wspaniały wpływ ma ten inwestor na polską gospodarkę i polskie społeczeństwo, to taki przedstawiciel rządu nie miał możliwości zweryfikowania tych informacji, nie miał obiektywnego narzędzia pozwalającego mu autentycznie sprawdzić, czy to, co mówi inwestor pokrywa się z rzeczywistością, czy jednak jest trochę podkoloryzowane – wskazuje Kamil Orzeł.

Inwestycje zagraniczne w Polsce mają dobry wpływ także na miejsca pracy. Z analiz wynika, że wskutek bezpośrednich inwestycji powstanie blisko 87 tys. nowych miejsc pracy.

– Takimi firmami, które dają wartość dodaną do naszej gospodarki, są firmy farmaceutyczne. I to nie jest ważne, czy to jest firma stricte polska, która rozpoczynała tutaj działalność, czy firma zagraniczna, która zdecydowała się przenieść tutaj swoją produkcję i inwestycję, a także badania i rozwój – przekonuje Krzysztof Kopeć, prezes zarządu Polskiego Związku Pracowników Przemysłu Farmaceutycznego.

Rynek farmaceutyczny w Polsce jest największym rynkiem w Europie Środkowej i szóstym co do wielkości w Unii Europejskiej. Jest też drugim sektorem pod względem największych inwestycji w badania i rozwój.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl