Wyższe obciążenia podatkowe dla gospodarstw domowych

O blisko 5 mld zł wzrosną obciążenia podatkowe polskich gospodarstw domowych z  powodu zamrożenia progów podatkowych do 2017 r.  Wskazują na to wyliczenia Centrum Analiz Ekonomicznych.

Rząd Platformy Obywatelskiej  i Polskiego Stronnictwa Ludowego  przyjął we wtorek Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017 r. Przewiduje on, że do 2017 r. utrzymane zostaną na obecnym poziomie: kwota wolna od podatku, koszty uzyskania przychodu oraz próg podatkowy. Ostatnia waloryzacja tych parametrów odbyła się w roku 2009.

Ekonomista, poseł Zbigniew Kuźmiuk mówi, że jest to typowy sposób podnoszenia obciążeń podatkowych przez rząd Donalda Tuska.

– Brak waloryzacji progów podatkowych powoduje, że część podatników przenosi się do drugiego przedziału opodatkowania, gdzie obowiązuje wyższa stawka i w związku z tym te obciążenia dla tej kategorii podatników rosną. W długim  okresie czasu, do 2017 roku, jest to kwota ponad 4 miliardy złotych, a więc olbrzymie pieniądze. Formalnie podwyżki podatków zatem nie ma, bo nie rosną stawki podatkowe, ale właśnie ten zabieg braku waloryzacji progów daje możliwość podwyższania obciążeń podatkowych i one są rzeczywiście bardzo  dokuczliwe. Te pieniądze nie znajdą się w kieszeniach podatników, ale trafią do budżetu państwa – tłumaczy Zbigniew Kuźmiuk.

Przewiduje się, że do budżetu państwa wpłynie dzięki temu 6,5 mld zł.

RIRM

drukuj