twitter.com/ipnrzeszow

Wystawa „Polska Walcząca” w Parlamencie Europejskim w Brukseli

Do 19 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli będzie można zobaczyć wystawę pt. „Polska Walcząca”. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wystawa przedstawia początki polskiej konspiracji we wrześniu 1939 roku. Pokazuje rozwój walk i jej różnorodne formy przeciwko obu okupantom – Niemcom i Sowietom.

– To, że wystawa „Polska Walcząca” pokazuje fenomen Polskiego Państwa Podziemnego, fenomen właściwie na skalę światową, jeśli chodzi o jakiekolwiek okupacje, pokazuje, że obecność w Parlamencie Europejskim właśnie w kontekście także naszych wartości, które wyznajemy, które proponujemy Europie, jest bardzo istotne – wskazał dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie.

Na 25 panelach przedstawiono archiwalne zdjęcia i dokumenty prezentujące m.in. akcję „Burza” i Powstanie Warszawskie. Na wystawie zaprezentowane zostały także sylwetki bohaterów, w tym Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski i stawiali opór komunistycznej dyktaturze. Szczególny jest także dzień otwarcia wystawy.

– Szczególna wystawa w szczególnym miejscu i w szczególnym dniu. Szczególne miejsce – „stolica” Europy. Szczególny dzień – 40 lat temu polski kard. Karol Wojtyła został wybrany biskupem Rzymu, papieżem. Teraz mówimy: św. Wielki Jan Paweł II – akcentował Stanisław Ożóg, organizator wystawy „Polska Walcząca”.   

Wystawa „Polska Walcząca” wpisuje się także w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Ostatnie 100 lat to okres bardzo trudny dla państwa polskiego. Te trudne doświadczenia to m.in. okres II wojny światowej, o czym traktuje wystawa, ale to także okres komunistycznego zniewolenia Polski i trzeba patrzeć na dzieje państwa polskiego w kontekście docenienia suwerenności, bo Polacy dla wolnej, suwerennej Polski oddali bardzo wiele – podkreśliła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. 

Dopełnieniem wystawy są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są szczątki bohaterów Polski Walczącej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj