Wystawa „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” w krakowskim Muzeum Armii Krajowej

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” zaprasza na wernisaż wystawy „Poeci Podziemia. Słowo i czyn”, który odbędzie się w środę 5 czerwca 2024 r. o godz. 12.00. Po raz pierwszy w Krakowie pokazane zostaną unikatowe eksponaty, m.in. rękopisy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zapiski Krystyny Krahelskiej i dokumenty odnalezione podczas ekshumacji Tadeusza Gajcego. Zwiedzający będą mogli przenieść się do podziemnej drukarni z czasów okupacji niemieckiej.

Wystawa „Poeci Podziemia. Słowo i czyn”, przygotowana przez Muzeum AK we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie jest obrazem pokolenia młodych ludzi, którzy podczas wojny twórczość poetycką połączyli z zaangażowaniem w konspirację – tych, którzy w pewnym momencie swego życia uznali, że walka o wolność jest ważniejsza od poezji i którzy za wybór ten zapłacili najwyższą cenę.

Ekspozycja prezentuje sylwetki i twórczość cenionych poetów, takich jak Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Zbigniew Herbert czy Andrzej Trzebiński. Obok nich ukazano postacie mniej znane, choć często równie utalentowane, którym przedwczesna śmierć przeszkodziła w zdobyciu należnej sławy, w tym m.in. Zygmunta Jana Rumla, Jerzego Szewczyka, Eugeniusza Kolankę, Grażynę Chrostowską i Zbigniewa Chałkę.

Wystawa „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” wyróżnia się oryginalną scenografią. Na muzealnym dziedzińcu odtworzono podziemną drukarnię z prawdziwą maszyną drukarską. W skrzyniach na broń umieszczone zostały odbitki podziemnych czasopism, m.in. „Miesięcznika Literackiego”, „Sztuki i Narodu”, „Dźwigarów”, „Kultury Jutra”. Na dużych planszach pokazano sylwetki twórców. Nagrań ich wierszy można posłuchać w aktorskiej interpretacji. Zwiedzający będą mogli zabrać wydrukowane fragmenty utworów bohaterów i ułożyć z nich własny tomik poezji.

Ekspozycja pozwoli zobaczyć unikatowe eksponaty, w większości po raz pierwszy prezentowane w Krakowie. Wśród nich rękopisy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zapiski Krystyny Krahelskiej i Andrzeja Trzebińskiego, pierścionek ślubny Haliny Bojarskiej z odłamkiem kuli, która raniła Wacława Bojarskiego, dokumenty znalezione podczas ekshumacji ciała Tadeusza Gajcego oraz rękopis rtm. Witolda Pileckiego.

Na wernisażu obecni będą autorzy wystawy z Muzeum AK i Muzeum Literatury, a także członkowie rodzin prezentowanych poetów. Przedstawiciele mediów będą mogli uzyskać ich wypowiedzi.

Wernisaż odbędzie się w środę 5 czerwca 2024 r. o godz. 12.00 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie. Wystawę oglądać można do 2 października 2024 roku.

Muzeum AK/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl